Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Trwa II etap konkursu MapMaker AW
Odpowiedz do tematu
Przesunięty przez: Tarnoob
2010-07-01, 14:38
Filozofia dla wszystkich
Autor Wiadomość
Gandalf 
Ujemny Epsilon



Pomógł: 24 razy
Wiek: 103
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 1690
Skąd: Wiskitki
Wysłany: 2010-07-19, 19:04   

Akolita napisał/a:
Wnioskuję o zero tolerancji dla matematyków (najlepiej gilotyna).
Spamerzy, którzy piszą o dupie Maryni (bez urazy) muszą być tolerowani. Nie rozumiem, dlaczego w takim razie przeszkadzają Ci "matematycy". Jeśli nie lubisz matmy, po prostu nie czytaj;)

Young man, in mathematics you don't understand things. You just get used to them.
 
 
Akolita 
AKO-Junior Admin



Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 556
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-19, 19:10   

Gandalf napisał/a:
Jeśli nie lubisz matmy, po prostu nie czytaj;)

Tak, nie lubię, ale to jest temat o filozofii. Po prostu nie rozumiem oplatania przyczyn powstania świata, poznania- wzorami matematycznymi.Czy stwierdzeń typu
matematyka jest królową wszystkich dziedzin itp. Argumenty są najważniejsze.

na wschód od Konina Azja się zaczyna
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-07-19, 20:19   

Cytat:
Twierdzenie zawsze można obalić.

Nieprawda. Twierdzenia z definicji są prawdami, których obalić nie można, bo opierają się na ścisłych i niezawodnych metodach rozumowania. Obalać można prawa i zasady, które to są sformułowane na podstawie danych doświadczalnych. Dlatego mówi się o twierdzeniach Pitagorasa, Cantora czy Cevy, a za to o prawach powszechnego ciążenia, Coulomba, zasadach zachowania energii czy zasadach dynamiki Newtona.

Rozród nie jest prawem człowieka.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2017-04-25, 20:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Akolita 
AKO-Junior Admin



Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 556
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-20, 17:12   

Tarnoob napisał/a:
Twierdzenia z definicji są prawdami, których obalić nie można, bo opierają się na ścisłych i niezawodnych metodach rozumowania

Ale nie na praktycznych metodach rozumowanie, kto wie może logika również zawodzi :-P .
Tarnoob napisał/a:
o twierdzeniach Pitagorasa

Fizyka jest dobra: więcej doświadczeń + teoria, która je potwierdza, a matematyka to dużo teorii opartej na twierdzeniach równie teoretycznych ;-)
Poza tym są wakacje więc proponuje zmienić temat...

na wschód od Konina Azja się zaczyna
 
Akolita 
AKO-Junior Admin



Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 556
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-22, 17:47   

krzemo napisał/a:
Nie ma raczej większego sensu zajmowac się negacją kwestii które działają

Nie, a to dlaczego? Temat zamiera, więc pytam: ''kim jest człowiek?''
Przez wiele wieków trwało kodowanie, aż człowiek przestał postrzegać siebie jako istotę ludzką, a utożsamiał się z pojęciem o sobie lub : au torytem, Bogiem, Jezusem, czy dogmatami, teoriami, filozofią, naukami….
Człowiek przestał być sobą, a stał się przedstawicielem ruchów religijnych, społecznych, profesji. To utożsamianie dało mu poczucie inności, często wyższości w stosunku do innych ludzi, a także poczucie bezpieczeństwa wynikające z przynależności do grupy. Dało mu pewność, że myśli i postępuje dobrze, bo podobnie do innych. Człowiek – wyznawca nie szuka człowieka, ale osoby o podobnej profesji, poglądach, zainteresowaniach, wyznaniu. Oddziela się od innych, od całości przekonany, że obraz świata, jaki został wkodowany w jego umysł jest rzeczywisty. Nie zastanawia się nad przyczynami i skutkami w swoim życiu, bo ich nie dostrzega, a to dlatego, że przyjął za pewnik narzucony przez autorytet dogmat. Każda grupa wyznaniowa, ideologiczna to zamknięta pula energii. Można ja zobrazować jako sześcian. Jeżeli człowiek utożsamiony jest z religią, czy jakąkolwiek filozofią, to staje się realizatorem sposobu myślenia narzuconego przez autorytet danej grupy i jego energia zostaje zamknięta w sześcianie. Wyznaje zasady i normy życia ustalone przez autorytet danej grupy. Rozumienie człowieka zawęża się, a wiara w dogmaty, niezależnie czy tworzą je treści religijne, czy naukowe zastępuje samodzielne myślenie. Rozwój świadomości zostaje wówczas zablokowany. Świadomość człowieka może być podłączona do więcej niż jednego sześcianu. Wszystkie teorie, ideologie, grupy, z którymi człowiek się utożsamił więzią jego umysł w obrębie zamkniętej puli energii. (sześcianu). Umysł człowieka utożsamionego z ideologią, grupą zamyka się – i zamiast poznawać całość i różnorodność, która ją wypełnia, jedynie przetwarza dane, które wypełniają sześcian ideologii. Umysł człowieka wchodzi w stan bezruchu, psychika wciąż powiela podobne stany emocjonalne, a ciało staje się coraz słabsze. Człowiek -wyznawca broni tego z czym się utożsamia, często próbuje przeciągnąć na swoją stronę innych, bo przymusza go do tego program grupy. Kolejni wyznawcy, to większa ilość energii, która zostaje zagospodarowana przez autorytet. Pewnie pomyślicie, że ja cały czas o religi :roll:
Więc, kim waszym zdaniem w dzisiejszych czasach jest człowiek? :-/

na wschód od Konina Azja się zaczyna
 
FeestQ 


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 919
Wysłany: 2010-07-22, 17:56   

Mnie najbardziej w kwestii człowieka ciekawi jak w ogóle pojawił się na świecie. Teoria kreacjonistyczna twierdzi, że stworzył go Bóg, a ewolucjonistyczna, że powstał od małpy. Ale skąd się te małpy wzięły ? Od czego ? Jakoś musiały przecież powstać...

Akolita napisał/a:
Więc, kim waszym zdaniem w dzisiejszych czasach jest człowiek? :-/


W dzisiejszych czasach człowiek to istota (rozumna), która zasiedla praktycznie cały glob. Człowiek występuje na Ziemi w liczbie ok. 7 mld . Tworzy on cywilizację i społeczeństwo.

Wiem że ogólne, ale takie jest moje zdanie na temat pytania Akolity.
 
Akolita 
AKO-Junior Admin



Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 556
Skąd: Głogów
Wysłany: 2010-07-22, 18:01   

To jest kwestia 'znowu' wiary w Boga. Skłaniam się ku wersjii z Bogiem ponieważ teoria ewolucji człowieka mnie nie przekonuje. Żadne zwierze się tak nie przekształca w ciągu lat, wieków. FeestQ a co było pierwsze jajko czy kura?
Kura, bo pierwsze były zwierzęta (podobno) a potem od nich jaja. :-D

na wschód od Konina Azja się zaczyna
 
FeestQ 


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 919
Wysłany: 2010-07-22, 18:09   

Akolita napisał/a:
a co było pierwsze jajko czy kura?
Kura


No właśnie. Ciekawi mnie, skąd się ta kura wzięła, skoro jajka były po kurze.

Akolita napisał/a:
Skłaniam się ku wersji z Bogiem ponieważ teoria ewolucji człowieka mnie nie przekonuje.


Ja też. A tak w ogóle to chyba tylko Darwin sensownie rozpatrywał teorię ewolucji. No bo kto inny ? Dawkins :lol: ? Jego niektóre teorie to śmiechu warte, a sam prędzej badał ewolucjonizm od strony genetyki i biologii.
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-07-22, 20:35   

Cytat:
Mnie najbardziej w kwestii człowieka ciekawi jak w ogóle pojawił się na świecie. Teoria kreacjonistyczna twierdzi, że stworzył go Bóg, a ewolucjonistyczna, że powstał od małpy. Ale skąd się te małpy wzięły ? Od czego ? Jakoś musiały przecież powstać…

To nie jest kwestia wiary ani opinii. To jest kwestia wiedzy lub niewiedzy, powiem brutalnie. Nie rozumiem, dlaczego ludzie w ogóle zadają sobie takie pytania jak „czy wierzysz w naukę”. To ja się zapytam – czy wierzysz w matematykę? No, wiesz, kto by tam wierzył tym profesorkom, a te wszystkie krzaczki nie przekonują mnie.

Nonsensopedia o kreacjonizmie. Teoria ewolucji jest taką samą teorią jak np. teoria grawitacji – czyli po prostu faktem. Teoria kreacji nie jest żadną teorią, tylko pseudonauką pokroju krasnoludków – ba, istnienia krasnoludków nie można obalić, a kreacjonizm można! Ktoś chyba zwyczajnie nie uważał na lekcjach. Już nawet papież w 1996r. oficjalnie ogłosił ewolucję czymś więcej niż „tylko teorią”, bo najlepszym wyjaśnieniem.

Mnie za to interesuje sam kształt Ziemi. Teoria sferyczna twierdzi, że nasza planeta jest kulą albo bryłą do niej zbliżoną, a teoria planiczna, że jest płaszczyzną. Ale dlaczego niby miała by być taka okrągła? Kto ją tak wygiął? Zresztą Australijczycy chodziliby do góry nogami… Ja w to nie wierzę. Był podobno jakiś Magellan, ale nikt nie powiedział, że trzeba mu wierzyć – mógł np. spreparować dowody, żeby dodać sobie prestiżu. I nie wyjeżdżaj mi tutaj z jakimiś „dowodami naukowymi” – nawet Einstein mówił, że wszystko jest możliwe.

Rozród nie jest prawem człowieka.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2017-04-25, 20:09, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
FeestQ 


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 919
Wysłany: 2010-07-22, 21:32   

Tarnoob napisał/a:
To nie jest kwestia wiary ani opinii. To jest kwestia wiedzy lub niewiedzy, powiem brutalnie.


Ja się tylko pytam, bo nie rozumiem. Przecież w ewolucjonistycznym rozumowaniu chyba nic nie mogło powstać z niczego ?

Tarnoob napisał/a:
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Kreacjonizm


Nie potrzeba nam tu takich śmieci. Nonsensopedia czasami zaniża się do bardzo żałosnego poziomu. Przeczytaj sobie tam np. artykuł o Adolfie H. Szok gwarantowany. I pomyśleć, że wszyscy Polacy tak bardzo nie lubią hitleryzmu.

Tarnoob napisał/a:
Teoria kreacji nie jest żadną teorią, tylko pseudonauką pokroju krasnoludków - ba, istnienia krasnoludków nie można obalić, a kreacjonizm można! Ktoś chyba zwyczajnie nie uważał na lekcjach. Już nawet papież w 1996r. oficjalnie ogłosił ewolucję czymś więcej niż "tylko teorią", bo najlepszym wyjaśnieniem.


Nie można tak podchodzić do kreacjonizmu. Świat się z nauki nie składa. Ta co prawda stanowi jego podstawy i kształt, ale nie jest całością.

I powtarzam swoje pytanie : Teoria ewolucjonistyczna zakłada, że człowiek powstał od małpy. Ale skąd się te małpy wzięły ? Od czego ? Jakoś musiały przecież powstać...
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-07-22, 21:42   

Już tłumaczę.

Setki lat badań wielu różnych dziedzin nauki doprowadziły ludzkość do wniosku, że znany nam wszechświat ma około 14 mld lat, a sama Ziemia jakieś 5 mld lat. W wyniku przeróżnych przemian substancji chemicznych powstały molekuły, które potrafiły same się powielać. Powoli z pierwotnej zupy zaczęły się wyłaniać proste jednokomórkowce, potem wielokomórkowce, całe podwodne ekosystemy, potem część roślin wyszła na ląd, a pewne ryby przekształcił się w płazy. Te następnie w gady, a od gadów oddzieliły się kolejne dwa królestwa zwierząt – ptaki i ssaki.

Nie mów, że nie znasz tej historii – przecież każde bystre 8-letnie dziecko, które ogląda „Był sobie człowiek”, wie takie rzeczy.

Cytat:
Nie można tak podchodzić do kreacjonizmu. Świat się z nauki nie składa. Ta co prawda stanowi jego podstawy i kształt, ale nie jest całością.

Zamiast bredzić o prawdziwości czegoś, co nie jest nawet pseudonauką, odpowiedziałbyś mi lepiej na moje pytanie: jakie masz dowody, że Ziemia jest okrągła?

Rozród nie jest prawem człowieka.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2017-04-25, 20:08, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
FeestQ 


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 919
Wysłany: 2010-07-22, 22:02   

Tarnoob napisał/a:
W wyniku przeróżnych przemian substancji chemicznych powstały molekuły, które potrafiły same się powielać. Powoli z pierwotnej zupy zaczęły się wyłaniać proste jednokomórkowce, potem wielokomórkowce, całe podwodne ekosystemy, potem część roślin wyszła na ląd, a pewne ryby przekształcił się w płazy. Te następnie w gady, a od gadów oddzieliły się kolejne dwa królestwa zwierząt - ptaki i ssaki.


Hurra ! Moim przodkiem są... molekuły ! Yeah !

Nie no, to był joke. Dzięki za wyjaśnienie.

Cytat:
Zamiast bredzić o prawdziwości czegoś, co nie jest nawet pseudonauką, odpowiedziałbyś mi lepiej na moje pytanie: jakie masz dowody, że Ziemia jest okrągła?


Nikt nie będzie znieważał kreacjonizmu. Ja mogę Tobie teraz odpowiedzieć, że ewolucjonizm to bajki Darwina :lol: .

Jakie mam dowody, że ziemia jest okrągła ? Google Earth !

Na serio to nie mam żadnych mocnych dowodów. W szkole się wszystkim wpaja, że ziemia to sfera i tyle. Pokazują nam zdjęcia z kosmosu itp. A skąd my mamy wiedzieć czy to nie jakaś mistyfikacja ? Choć występowanie horyzontu i kulistość Słońca to dla mnie ważne argumenty na kulistość naszej planety.
 
zlatan 



Pomógł: 9 razy
Wiek: 31
Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 1163
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: 2010-07-22, 22:05   

FeestQ napisał/a:
Na serio to nie mam żadnych mocnych dowodów. W szkole się wszystkim wpaja, że ziemia to sfera i tyle. Pokazują nam zdjęcia z kosmosu itp. A skąd my mamy wiedzieć czy to nie jakaś mistyfikacja ?

Nie pisz. Błagam, stary, kupię Ci browara, albo dziwkę w burdelu Ci zafunduję, ale nie pisz już tutaj, bo większych debilizmów się nie da napisać.

(tak, kur*a. mistyfikacja, skąd się takie matoły biorą :-| )
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-07-22, 22:15   

Cytat:
Nikt nie będzie znieważał kreacjonizmu. Ja mogę Tobie teraz odpowiedzieć, że ewolucjonizm to bajki Darwina :lol: .

Nikt nie będzie znieważał planizmu. Równie dobrze ja mogę powiedzieć, że to okrągłość Ziemi jest bajką.

A tak na serio: w żadnym wypadku nie można mówić, że są to teorie równouprawnione. Ewolucja jest zwyczajnie udowodniona, a kreacja to zwyczajna bujda nie mająca najmniejszych przesłanek na swoją obronę, w dodatku przygnieciona kontrargumentami i tym, że taka hipoteza jest w ogóle niezgodna z metodologią naukową. Dlatego ja mam prawo nazywać kreacjonizm bajką – a Ty ewolucjonizmu bajką nazywać nie możesz. Podobnie bzdurą można nazwać płaską Ziemię – a okrągłą nie. I kropka.

Rozród nie jest prawem człowieka.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2017-01-03, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
FeestQ 


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 919
Wysłany: 2010-07-22, 22:22   

zlatan napisał/a:
Nie pisz. Błagam, stary, kupię Ci browara, albo dziwkę w burdelu Ci zafunduję, ale nie pisz już tutaj, bo większych debilizmów się nie da napisać.


Nie pasuje Ci, to nie czytaj. Inspirujesz mnie tylko do dalszego pisania :-P .Twoje słowa tylko rozbijają się o mnie. Będę pisał coraz więcej, aż znudzi ci się "błaganie mnie o niepisanie" ;-) i zrozumiesz, że mogę wyrażać swoje zdanie (ale Ty chyba tego nigdy nie zrozumiesz) Nie odstąpię Ci ani kroku ! Zauważ, że nikt się mnie w taki chory sposób nie czepia.

Cytat:
Nie mów, że nie znasz tej historii - przecież każde bystre 8-letnie dziecko, które ogląda "Był sobie człowiek", wie takie rzeczy.


Akurat tego nie oglądałem. Niby coś gdzieś słyszałem o tym, co napisałeś, ale nie przypuszczałem, że tak mogło powstać życie (wg ewolucjonizmu).

Tarnoob napisał/a:
Nikt nie będzie znieważał planizmu. Równie dobrze ja mogę powiedzieć, że to okrągłość Ziemi jest bajką.


No to takie filozoficzne dogryzanie sobie nawzajem. Ale w każdym bądź razie broniąc swojego poglądu na każdy temat, nie należy absolutnie negować przeciwnego. Ja jestem za kreacjonizmem, ale nie wykluczam możliwości ewolucjonizmu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 6 z 7
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group