Używając czaru Berserk lub Hipnoza na wrogich Entach możemy na stałe unieruchomić 2 jednostki przeciwnika, dzięki "oplątaniu korzeniami" Enta.
W tej części zajmę się zagadnieniem ustawieniu potworów na polu bitwy.
Jeśli nie wiesz jak wyglądają poszczególne ustawienia jednostek w różnych formacjach, zapraszam do przeczytania artykułu. Przedstawione tu informacje pomogą w robieniu banków (lokacji, które za pokonanie strażników, nagradzają nas złotem, surowcami, artefaktami czy jednostkami) oraz w walce z bardzo szybkimi jednostkami lub strażnikami, którzy dysponują zionięciem (atak przez dwa pola).
Istnieją dwie formacje: luźna i zwarta. Nie opiszę jaka jest różnica między jedną, a drugą, gdyż wskazuje to sama nazwa. Zapoznaj się z poniższymi screenami, a zrozumiesz o co chodzi.
Logiczne jest, że nie ma tu mowy o sztywno ustalonych regułach, ponieważ wszystko zależy od samej walki. Z czym walczymy, na jakim terenie, kto ma pierwszy ruch, itp.
Najprostszym przykładem jest walka z jednostkami dysponującymi zionięciem, szczególnie tych, które mają dostęp do całego pola na mapie. Do takich potyczek, nie polecam luźnej formacji składającej się z siedmiu oddziałów jak również zwartej formacji z trzema i pięcioma oddziałami. Strażnicy z dwupolowym atakiem lubią atakować blisko ustawione stwory, gdyż AI ma wtedy gratisowe atak w inną jednostkę.
Jeśli znajdziesz się w sytuacji gdzie nie masz wyboru, np. masz 7 różnych jednostek w luźnej/zwartej formacji i nie możesz oddać czegoś pobocznemu bohaterowi, to w miejsce jednostki, która oberwie przez dwupolowy atak ustawiaj wytrzymałe jednostki, które mają największą szansę na przetrzymanie ataku bez strat. Obok nich, czyli w jednostki, które bezpośrednio zostaną zaatakowane, również ustaw coś wytrzymałego co ma największe szanse na przeżycie lub coś specjalnego, np. Alpy, które dzięki wysysaniu życia, wyjdą z walki bez szwanku. Przykładem jest screen na dole.
Zwróć uwagę na ustawienie alpów, aniołów i smoków cienia. Nawet jeśli czarne smoki skorzystałyby z dwupolowego ataku w Anioła, to nie miałoby to znaczenia. Bitwa z minimalnymi stratami.
Kolejnym przykładem może być walka z bardzo szybkimi jednostkami, która potrafią nas dosięgnąć w pierwszym ruchu, np. smocze ważki czy sułtańskie ifryty. Obie potrafią ciachnąć w pierwszym ruchu w prostej linii (nawet na nierodzimym terenie). Nie zapomnij również o stworach zajmujących dwa pola, które dzięki temu są o jeden heks bliżej w porównaniu z jednostką jednopolową – to może być obosieczne, bo Twoje jednostki dwupolowe również skracają dystans. Dobrze abyś znał szybkość poszczególnych jednostek, ich natywny teren (+1 speed) oraz dwuheksowość w stosunku do szybkości by wiedzieć, kto w danej bitwie może zaatakować kogo w pierwszym ruchu. Pole bitwy składa się z 15 heksów, a dystans jaki jednostka musi przebrnąć do innej jednostki to 15 – liczba heksów obu, np. Ptak Gromu (11 speed, dwa heksy) vs Centaur Bojowy (8 speed, dwa heksy). 15 – 4 = 11. Jeśli obie ustawione są w tej samej linii, to ptaszek potrafi dolecieć do centka w jednym ruchu.
Zanim zaatakujesz danego strażnika, postaraj się przewidzieć na ile oddziałów AI go podzieli. W jaki sposób to zrobić? Liczba oddziałów zależy od samego pola bitwy oraz stosunku siły naszej armii do armii przeciwnika. Tribute to Strategists podaje nawet ciekawe wzory, ale niestety sam ich nie rozumiem (kiedyś spróbuję to policzyć). Generalnie, im bardziej słabsza jest nasza armia od armii przeciwnika, tym więcej oddziałów będzie na Ciebie czekać. Jednak nie zawsze to oznacza, że bitwa jest przegrana. Przeciwnie. Np. atakując 100 drzewców przy pomocy 40 rusałek nasza armia jest znacznie słabsza – spodziewaj się 6-7 oddziałów, ale sama bitwa jest do wygrania.
Wracając do tematu, przewidując z iloma oddziałami jednostek przyjdzie nam stoczyć bój, możemy adekwatnie ustawić nasze oddziały by wyeliminować/zminimalizować straty.
Przykład – mamy 4 anioły, 50 kuszników. Na drodze stoją Sułtańskie Ifryty (grupa). Ifryt jest szybszy i będzie miał pierwszy ruch, a dzięki 13 punktom szybkości, uderzy od razu. Dzieląc Anioły na trzy oddziały po 1 i 50 kuszników – 5 oddziałów, ale chcemy skorzystać z siedmio-oddziałowej formacji. Możemy podzielić kuszników (48, 1, 1), lub dodać jakieś mięso (np. 2 pikinierów) jeśli bohater poboczny jest blisko i takowe posiada (by oszczędzić kusze). Spodziewamy się 4 oddziałów Ifrytów. Ustawiamy jednostki w taki sposób.
Udało się – 4 oddziały, dlatego ustawiliśmy kuszników tak aby Ifryt do nich nie doleciał od razu. Ifryty zabijają pikinierów i ranią anioły. Mamy problem. Potrzeba 5 aniołów aby zablokować kusznika. Można ruszyć się aniołem z góry i wykorzystać górne pole + 3 anioły, ale można to zrobić jeszcze lepiej wykorzystując górną przeszkodę. W taki sposób:
Dzięki temu, mamy dwa mobilne anioły zamiast jednego. Dokańczamy bitwę tracąc tylko dwa piki.
Oczywiście, nie zawsze uda nam się przewidzieć liczbę oddziałów z jaką przyjdzie nam walczyć. Można to oszacować mniej więcej, ale nigdy nie ma 100% pewności. Jeśli ktoś wie jak to policzyć, to proszę o kontakt :- ) Nie zmienia to jednak faktu, że lepiej zrobić co z naszej mocy i ponieść straty niż podejść do bitwy na zasadzie „fortuna kołem się toczy” i liczyć na łut szczęścia. To tylko moje skromne zdanie… a co jeśli jednak się uda i oszczędzimy cenne jednostki?
Uwaga: nie zapominaj, że atakując nieulepszonych strażników, czasami może pojawić się jeden ulepszony, który również jest w stanie uderzyć w pierwszym ruchu.
Odwiedzając np. kryptę, nasze jednostki ustawione są na kształt sześciokąta. Przedstawiona to poniższa fotografia. Cyfra obok jednostki oznacza jej położenie na polu bitwy w stosunku do ustawienia na ekranie bohatera.
Wchodząc do banków z mniejszą liczbą oddziałów niż 7, pola z daną cyfrą na screenie staną się adekwatnie puste (zaczynając od tego z trollem numer 7, kończąc na drugim). Np. wchodząc z sześcioma trollami, pole gdzie stałby troll 7 staje się puste. Wchodząc z trzema trollami, pola 4-7 stają się puste. Nie ma znaczenia w jaki sposób rozmieścisz jednostki w ekranie bohatera.
Jeśli chcesz zmienić ustawienie poszczególnych jednostek na polu bitwy, to adekwatnie ustaw je w bohaterze. Np. chcesz wejść do banku z dwoma oddziałami, aniołami i kusznikami. Tak jak opisane zostało to wyżej, będą one ustawione w polach 1 i 2. Jeśli zależy Ci aby kusznik ustawiony był na drugim polu zamiast pierwszego, to na ekranie bohatera musi być ustawiony bardziej na prawo od anioła. Nie ma znaczenia czy będzie to anioł na polu 1, a kusznik na 2, czy anioł na 3, a kusznik na 7 (ekran bohatera).
Nie opiszę tu jak skutecznie robić dane banki. Planuję napisać osobny artykuł na ten temat.
Życzę sukcesów i owocnych gier i pozdrawiam ciepło :- )
Data publikacji: 16 grudnia 2016
Autor: Meditation
Poprzedni artykuł: Wstęp
Następny artykuł: Kto rusza się pierwszy
Kozak poradnik, dziekuje!
Kurka, tyle gadania o ustawieniu jednostek. Nie mówię, że nieprzydatne, bo przyda się na pewno. Bardzo dobry poradnik, dzięki!
Warto dodac, ze jesli jednostki maja ten sam ruch to rozpoczyna atakujaca i wyjsciowo rozmieszczona wyzej.
Przecież jest to podane tutaj: http://www.heroes3.eu/porady/poradnik-gracza/kto-rusza-sie-pierwszy
w jaki sposób ustawić jednostki w formacji luźnej? To nie jest czasem tak, że dając np 4 jednostki do góry to zawsze będą one przybierały określoną pozycję? czy jest to z uwzględnieniem taktyki itp, bo nie wiem jak można osiągnąć różny efekt poprzez to samo ustawienie
ustawiając 3 rozdzielone jednostki kolejno w drugim, trzecim, czwartym slocie, zawsze będę osiągał wynik odpowiadający formacji luźnej, a jak to zrobić dla zwartej?
masz taki przycisk od tego, w prawym dolnym rogu:
https://www.heroes3.eu/forum/files/thumbs/t_2_930.jpg
Dzięki piękne, a wiesz może czemu przycisk disable tactics nie zawsze jest u mnie dostępny? rozumiem że chodzi o to że przykładowo jednostka ustawiona w 1 slocie jest na mapie walki na górze a w siódmym na dole, jednak od czego zależy jego dostępność?
na logike to jak masz 1 jednostke albo 7 jednostek to wtedy pozycja jednostek bedzie zawsze taka sama wiec przycisk pewnie bedzie wylaczony. nwm nikt nigdy nie uzywa tej opcji.
Jak ustawić formację zwartą umieszczając konkretnego stwora na mapie? Zrobiłam całą mapę i wszystkie stwory które umieściłam są w formacji luźnej.. Taka gra nie ma sensu :(
nie da sie
GDZIE MÓJ MAPMAKER!!!!!?????
w twojej ciasnej
... dupie
No dupke i cipke mam ciaśniutko,bo michael ma tak malego flaczka, że mi nie rozepchał xD