Zaklęcie "Animator" w przeciwieństwie do "Wskrzeszenia" wskrzesza jednostki nieumarłe na stałe, gdy bohater nie posiada magii ziemi.
Sprawa jest oczywista. Brana pod uwagę jest tu „Szybkość” jednostek.
Kilka podstaw podstaw
...ale:
Inicjatywę (pierwszy ruch) zawsze posiada gracz, który zaatakował (atakujący). Nie ma tu znaczenia czy atakujemy strażników na mapie, czy innego gracza. Potem, potwory ruszają się naprzemiennie – raz nasza, raz przeciwnika. Kolejność od górnych (jednostek ustawionych najbliżej bohatera na koniu) do dolnych(stworów najdalej bohatera). Bardzo łatwo obrazuje to poniższy screen. Cyferka oznacza kolejność ruchu.
Jest w tym jednak pewien kruczek. Opiszę go na poniższym przykładzie, ponieważ na fotografii wyżej jest 14 jednostek i opis mógłby stać się kłopotliwy do zrozumienia. 20 halabarników vs 1 demon (5 speed vs 5 speed), dwa oddziały.
Ponieważ jesteśmy atakującym, pierwszy ruch należy do nas.
Jeśli zaczekasz i demon zaczeka, musisz ruszyć się pierwszy, a demon ostatni.
Druga runda znów zaczynamy my.
Jeśli wykonasz ruch i demon wykona ruch, w drugiej rundzie również mamy pierwszeństwo.
...ale
Jeśli zaczekasz, a demon wykona ruch, twoja kolej i musisz się ruszyć (po czekaniu), to drugą rundę rozpoczyna demon.
Dlaczego? Tak jak napisałem wyżej, jednostki ruszają się naprzemiennie, raz my, raz komputer/inny gracz. Czasami pewnie zastanawiałeś się dlaczego w pierwszej rundzie zaczynamy, a w kolejnych to ciągle komputer ma pierwszeństwo. Teraz już wiesz :- )
Również pamiętaj o przypadku dwóch jednostek (ten sam speed), które obie zaczekały. Ten kto czekał pierwszy, musi ruszyć się pierwszy.
Bonusy do prędkości (rodzimy teren, artefakty, specjalność bohatera) nie mają wpływu na powyższą zasadę pod warunkiem, że szybkości będą zrównane dzięki tym bonusom. Atakując:
...zasada pozostaje taka sama. Gra nie traktuje wartości bazowej (bez bonusów) jako „lepszej” od wartości bazowej (z bonusami) jeśli bonusy te wartości zrównają.
To ma kolejny ruch, choć nie o to chodziło w pytaniu. Prawidłowo zadane pytanie powinno brzmieć:
Co jeśli jedna z naszych jednostek dostanie pozytywne morale i użyje opcji „Czekaj”?
Aby to łatwiej wyjaśnić, każda runda podzielona jest na 3 etapy:
Co jeśli jedna z naszych jednostek dostanie pozytywne morale i użyje opcji „Czekaj”?
W sytuacji jeśli inne jednostki wykonały już swój ruch (nie „Czekają”), to jednostka, która otrzymała morale wykonuje ruch jako ostatnia.
W sytuacji jeśli inne jednostki „Czekają” (bez morale), a co za tym idzie, przechodzą do fazy „Czekaj”, to wykonuje ruch jako pierwsza. Nie ma tu znaczenia szybkość jednostek. Np. jeśli 2 chimery walczą z 20 krasnoludami – chimery wykonują ruch, otrzymują morale i „Czekają”, krasnoludy również „Czekają” (bez morale), to Chimery muszą wykonać ruch przed krasnoludami, mimo że są szybsze. Gdyby tak nie było, to niektóre bitwy stałyby się dziecinne proste :- )
Wtedy wraca zasada kolejności ruchu wg prędkości (w fazie „Czekaj”). Czyli wolniejsze jednostki najpierw.
Wiem, że to wszystko brzmi bardzo kłopotliwie, ale tutaj stanie się już zrozumiałe. Wszystko sprowadza się do jednego pytania:
Czy dana jednostka skorzystała z opcji „Czekaj” po otrzymaniu morale czy przed?
Kolejność ruchów:
Czyli „Kto pierwszy ten lepszy”.
Kolejność jeśli wszyscy czekają:
Czyli „Od najwolniejszej do najszybszej”.
Włączmy teraz Morale.
Kolejność jeśli wszyscy wykonali ruch, dostali morale i czekają:
Czyli „Od najwolniejszej do najszybszej”.
Kolejność jeśli Miryd wykonał ruch, dostał morale i czeka, a reszta czeka (bez morale):
Kolejność jeśli Miryd i Demon wykonali ruch, dostali morale i czekają, a troglodyta czeka (bez morale):
Kolejność jeśli Miryd wykonał ruch, demon wykonał ruch, dostał morale i czeka, a troglodyta czeka (bez morale):
Innych kombinacji nie opiszę, bo wydają się oczywiste.
Powyższy opis pozwala wysnuć wniosek: Jednostki, które otrzymały pozytywne morale i skorzystały z opcji „Czekaj” muszą się ruszyć przed jednostkami, które również skorzystały z opcji „Czekaj”, ale bez efektu morale, nawet jeśli są od nich szybsze.
Teraz już wszystko jasne. Jeśli wciąż masz wątpliwości, przeczytaj wątek jeszcze raz i na spokojnie.
Data publikacji: 16 grudnia 2016
Autor: Meditation
Poprzedni artykuł: Formacja oraz Szyk
Następny artykuł: Walka z jednostkami strzelającymi
"Jeżeli jesteś atakującym to atakujesz pierwszy" - totalna bzdura, ja mam grę w której niezależnie od tego czy zostanę zaatakowany czy sam zaatakuję to przeciwnik nie dosyć że atakuje ZAWSZE! jako pierwszy to jeszcze ma dwa ruchy w jednej turze a ja jeden, jeden ruch pozwala mu ułożyć sobie gościa na planszy jak chce, drugi atakować, w takiej sytuacji moje jednostki zawsze będą w zasiegu przeciwnika co nigdy nie stanie się w przypadku jego jednostek.
a slyszal pan o czyms takim jak umiejetnosc bohatera pod tytułem "taktyka"?