Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Trwa II etap konkursu MapMaker AW
Odpowiedz do tematu
Flagi

Czy flaga Polski powinna być zmieniona?
tak
66%
 66%  [ 2 ]
nie
33%
 33%  [ 1 ]
Głosowań: 3
Wszystkich Głosów: 3

Autor Wiadomość
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2022-12-09, 21:44   Flagi

Macie jakieś ulubione flagi itp. weksylia, bo chyba taka jest fachowa zbiorcza nazwa? Tworzycie własne, macie jakieś pomysły albo niecodzienne opinie na te tematy? Mogę powiedzieć, że:

1. Najpiękniejszą flagą, jaką znam, jest flaga Indii, symbolizująca pokój między hinduizmem (pomarańczowy) a islamem (zieleń). Jest jednocześnie prostota i wyróżnianie się dzięki dość rzadkiemu kolorowi pomarańczowemu. „Bonusowo” to jeden z kolorów demokracji, socjalliberalizmu itp. pokojowych kompromisów.

2. Na drugim miejscu jest nowiutka flaga rosyjskiej opozycji – kontynuuje flagę obecną, ale usuwa krwawo-sowiecką czerwień na rzecz pokojowo-śnieżnej bieli. Tak nawiązuje do Republiki Nowogrodzkiej i do opozycji białoruskiej. Przy okazji pasuje do stereotypu mroźnej Rosji i tak jak flaga Estonii – może wyglądać jak krajobraz, jeśli np. nad niebieskim niebem są białe chmury lub niebo nad niebieską wodą jest białe. Obie flagi opozycyjne wkleiłem sobie na profilówkę na Facebooku; wierzę w potrzebę przekazu pozytywnego.

3. Flaga Polski wydaje mi się trochę zbyt uboga i przez to mało charakterystyczna. Biel i czerwień to są chyba najpowszechniejsze barwy flag państwowych, a sporo krajów – także w Europie – też używa tylko tych dwóch (Austria, Łotwa, Monako, Turcja, wolna Białoruś). Dlatego chętnie zobaczyłbym trzeci element, najlepiej złoty – można tak prosto nawiązać do polskiego godła i waluty, trochę też do Watykanu, liberalizmu i wspólnot europejskich, a i tak można się tym wyróżnić. Lubię prostotę, dlatego można by dokleić złoty, pionowy pasek z boku, wzdłuż trzonka flagi, jak na fladze Teksasu.

4. Zaprojektowałem ostatnio flagę demokracji. Jest i prostota, i kontrast, i symbolika – mam nadzieję, że się przyjmie, bo zastosowań jest sporo. Przy okazji ta delta może symbolizować trójpodział władzy – on co prawda nie jest ani koniecznym, ani wystarczającym warunkiem demokracji, ale chyba często się z nią wiąże i jej sprzyja.

Rozród nie jest prawem człowieka.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2022-12-17, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
krzemo



Pomógł: 21 razy
Wiek: 107
Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 77
Wysłany: 2022-12-14, 21:35   

Tarnoob napisał/a:
Zaprojektowałem ostatnio flagę demokracji.


to chyba wymowne, ale link nie działa

What's up, Roc?
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2022-12-17, 15:39   

Już poprawione.

Rozród nie jest prawem człowieka.
 
 
krzemo



Pomógł: 21 razy
Wiek: 107
Dołączył: 23 Lip 2007
Posty: 77
Wysłany: 2022-12-18, 22:39   

a czemu akurat trójkąt (czy tam delta) i pomarańczowy kolor a nie jakieś barwne pasy?

What's up, Roc?
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2022-12-19, 22:42   

1. Ten trójkąt to litera grecka – duża delta, inicjał słowa „demokracja”. Przy okazji ilustruje ideę: wpływ szerokich mas na „górę”, czyli na władze (kierownictwo). Jak ktoś chce, to może też w tym widzieć znak trójpodziału władzy, ale on nie jest jakoś esencjonalnie związany z ludowładztwem.

2. Pomarańczowy to dość utarty symbol demokracji; np. Ukraina miała w 2004 roku pomarańczową rewolucję. Paski byłyby niepotrzebną komplikacją i za bardzo by przypominały flagi państw albo lgbt+.

Rozród nie jest prawem człowieka.
 
 
lol772 



Pomógł: 21 razy
Wiek: 29
Dołączył: 01 Lip 2007
Posty: 3176
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2023-01-06, 08:15   

Flaga powinna zostać zmieniona, chociaż kolory ustawowe. Moim zdaniem przed 1980r. była lepsza.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group