Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Trwa II etap konkursu MapMaker AW
Odpowiedz do tematu
Obiektywny system oceny poziomu trudności mapy .
Autor Wiadomość
michal1410 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 23 Lis 2017
Posty: 75
Wysłany: 2018-08-24, 16:49   Obiektywny system oceny poziomu trudności mapy .

Każdy mapmaker według własnego uznania określa poziom trudności mapki którą stworzył - najczęściej jako trudną (tak jakby tworzenie mapek łatwych nie było potrzebne) - a recenzenci najczęściej piszą, że mapa wcale nie jest trudna, bo kto by się przyznał, że przejście mapy sprawiło mu jakąś trudność.
Fajnie byłoby gdyby recenzenci - najlepiej ci "etatowi" - mogliby opisać co oznacza dla nich dany poziom trudności mapy - od łatwego do niemożliwego.
Wiem, że to trudne, ale takim niedzielnym graczom jak ja bardzo by to ułatwiło wybór mapki do gry, gdybym we wpisie akceptującym dodanie mapy do zbioru głównego widział faktyczny poziom trudności danej mapy według recenzenta (i jeszcze dodatkowo rozumiał co dany poziom oznacza).
 
New Year 
Rinasce piu gloriosa



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 20 Gru 2015
Posty: 666
Skąd: Z krainy ognia
Wysłany: 2018-08-24, 21:32   

Odpowiem najprościej jak potrafię.

Każdy z graczy ma inny poziom gry, więc nie da rady obiektywnie ocenić mapy. Dla jednego 200% na pierwszej lepszej mapie nie będzie większym problemem, a dla innych będzie to katorga. Jednak można za pomocą pewnych rzeczy można w przybliżeniu ustalić poziom trudności. Po kolei:
- poziom łatwy - gracz jest wzmacniany i ma lepszą pozycję niż komputer (np. mapa multiplayer w której gracz dostaje zasoby w zdarzeniu czasowym, mapa singleplayer gdzie można łazić byle jak a i tak wszystko wygrywa się na autowalce).
- poziom normalny - AI i gracz są na identycznym poziomie, gracz nie dostaje żadnych bonusów, komputer też (np. mapa multiplayer symetryczna, gdzie AI nie dostaje żadnych wzmocnień, mapa singleplayer gdzie nie ma większych problemów z ograniem komputera)
- poziom wysoki - to samo co normalny, tylko że AI dostaje wzmocnienia (jakieś solidne, a nie 500 sztuk złota w pierwszym tygodniu)
- poziom bardzo wysoki - jeszcze większe wzmocnienia dla AI, gorsza pozycja gracza ludzkiego (na mapach singleplayer)
- poziom niemożliwy - właściwie tylko do map singleplayer, bardzo duże bonusy dla AI (i to naprawdę duże), AI ma lepszy od nas teren, gracz nie może bezmyślnie hasać po mapie, bo źle skończy.

Tak to właściwie wygląda w teorii. Jeżeli tworzysz mapę singleplayer to głównie trzeba popatrzeć na pozycję głównego bohatera i na wzmocnienia dla AI. Jak tworzysz mapę multiplayer to patrzysz na wzmocnienia dla AI.

Jeżeli mimo tego nie możesz ustalić poziomu swojej mapy to zalecam poziom wysoki. Bardzo rzadko zdarza się sytuacja w której ktoś zaniży swój poziom mapy. Natomiast zawyżanie poziomu mapy to dość częste zjawisko.

Też nie przejmowałbym bym się bardzo mocno tym całym poziomem trudności mapy, bo zazwyczaj nie obniża to końcowej oceny (przynamniej ja tak robię). Przecież to tylko jedno ustawienie, które prawie, że nic nie robi.

Podsumowując mój wywód. Poziom wysoki jest najbezpieczniejszym do wyboru poziomem jeżeli nie wiesz jaki poziom mapy dać.

Feniks zawsze zaczyna ale TO ZAWSZE
 
michal1410 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 23 Lis 2017
Posty: 75
Wysłany: 2018-08-28, 17:06   

Dzięki. Mniej więcej o taki właśnie opis mi chodziło.
Co do oceny map - to nie specjalnie na nie patrzę. Jednemu się podoba to, innemu coś innego, dla jednego ważna jest bajkowa fabuła innemu przeszkadza prosta linia brzegowa - ich prawo.
Czytam recenzje, żeby uniknąć map zbyt łatwych - czyli nudnych i zbyt trudnych - gdzie np. po 5 godzinach grania napotkam 10 razy większą armię i będę się mógł tylko pożegnać. Dlatego akurat ten aspekt recenzji jest dla mnie dosyć istotny.
Co do oceny trudności własnych map - to raczej robię multiplayery, więc trudno tu mówić o poziomie trudności.
Ale może wrzucę jeszcze jedną mapkę dla gry jednoosobowej, więc uwagi wykorzystam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group