Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Do zakończenia I etapu konkursu MapMaker AW pozostało 3 dni
Odpowiedz do tematu
Mapmaker AW - Oszustwa i łamanie regulaminu
Autor Wiadomość
New Year 
Rinasce piu gloriosa



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 20 Gru 2015
Posty: 666
Skąd: Z krainy ognia
Wysłany: 2018-10-01, 22:37   Mapmaker AW - Oszustwa i łamanie regulaminu

Nawet nie miałem w myślach zakładanie tego tematu, ale uznałem, że lepiej będzie jak to zrobię, bo jest to ważna kwestia dla każdej osoby biorącej udział w konkursie (a szczególnie mapmaker)

Otóż w czasie moderacji ocen konkursowych Ja, Michael i mbehemot zauważyliśmy, że regulamin tak naprawdę nie zakłada kar za jego łamanie. Czysto teoretycznie oznacza to, że nawet jak ktoś da sobie 6 naciąganych ocen to go nie można zdyskwalifikować. Pewnie każdy się domyśli, że to absurd.

Właśnie po to powstał ten temat. Chciałbym stworzyć jasny i klarowny zapis dotyczący łamania regulaminu tak aby odstraszyć potencjalnych oszustów od tego haniebnego czynu (albo żeby chociaż wiedzieli jaka kara może ich spotkać) oraz, żeby później nie było wątpliwości dlaczego taka decyzja, a nie inna.

To co poniżej napiszę jest tylko moją propozycją. Nie jest to oficjalna wersja nowego regulaminu.

Mapmakerowi lub recenzentowi, któremu zostanie udowodnione oszustwo, a w szczególności używanie multikont do:
- wstawiania dodatkowych map do konkursu,
- "nabijania" ocen oraz,
- zawyżania i zaniżania ocen innym mapom,
grozi dyskwalifikacja

Jako dyskwalifikacja rozumiemy usunięcie wszystkich map (jeżeli takowe zostały wstawione) z konkursu w trybie natychmiastowym oraz recenzji. Wiadomość o dyskwalifikacji zostanie podana do wiadomości publicznej.

To jest pierwszy z zapisów, które wynikają z tego czego dowiedziałem się w czasie moderacji ocen konkursowych. Trzeba to oczywiście przeredagować, ale to inna kwestia.

Jeżeli uważacie, że coś jeszcze powinno znaleźć się na tej liście to możecie śmiało pisać i ocenimy czy rzeczywiście warto to dopisać do powyższej listy. Jeżeli macie pytania to też możecie tutaj zadawać.

Feniks zawsze zaczyna ale TO ZAWSZE
 
Michael 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Lip 2016
Posty: 247
Wysłany: 2018-10-04, 13:03   

Zgadzam się w zasadzie ze wszystkim co zostało napisane powyżej poza jedną rzeczą:
New Year napisał/a:
Mapmakerowi lub recenzentowi, któremu zostanie udowodnione oszustwo, a w szczególności używanie multikont do:
- wstawiania dodatkowych map do konkursu,

Właśnie do tego punktu mam pewne wątpliwości. Otóż jaki jest powód dla którego nie pozwolić jednemu użytkownikowi dodawać więcej niż 1 mapę do konkursu (zwłaszcza, że i tak na to pozwalamy w kombinacji S + M)? Nie podważam zasadności usunięcia w tej edycji bo regulamin na to nie pozwalał, ale na przyszłą edycję szczerze powiedziawszy nie widzę sensu takiej blokady. Zalety pozwolenia na wstawianie kilku map do konkursu:
1) Więcej map możliwych do zagrania dla potencjalnego gracza.
2) Mniej roboty dla Organizatora - nie trzeba będzie dodatkowych skryptów pisać sprawdzających, czy dana mapa należy do tego samego autora co inna.
3) Zawzięty autor nawet obecnie może wstawić dwie mapy z dwóch różnych komputerów, a moderatorzy konkursowi i tak nie bardzo mogą to w 100% zweryfikować (zniknie problem dodawania map z multikont).
Jedyną wadą takiego rozwiązania (jaką widzę) jest możliwość wrzucenia przez jednego użytkownika spamu map niedokończonych. W takim przypadku moderatorzy konkursowi mogliby takiego użytkownika po prostu zdyskwalifikować.
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2018-10-04, 19:37   

Zgadzam się z Michael'em, zwłaszcza że będzie więcej map do grania. Już teraz wszyscy wiedzą, że będzie mapmaker'19 i pomału zaczną się do niego szykować. Tyle tylko, że ja bym limitu nie znosił, a jedynie go podwyższył. Powiedzmy jeden autor może wstawić max 3 mapy, bez względu na ich rozmiar. Przecież obecną edycję wygrała rozmiar M, więc nie widzę sensu dzielenia map na większe, mniejsze i dodawania restrykcyjnych limitów. Podwyższmy trochę możliwości dodawania map.

Michael napisał/a:
Jedyną wadą takiego rozwiązania (jaką widzę) jest możliwość wrzucenia przez jednego użytkownika spamu map niedokończonych.

Nie będzie tego problemu, jeśli admini przejrzą mapy dodawane przed konkursem chociażby w edytorze.
 
Clanger


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Sie 2017
Posty: 110
Wysłany: 2018-10-04, 20:46   

Jestem na nie. Jak wstawią 50 map to mało która będzie miała wymagane minimum 5 recenzji co spowoduje frustrację maperów i próby oszustwa.
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2018-10-05, 00:10   

Clanger napisał/a:
Jestem na nie. Jak wstawią 50 map

Nie jesteś w stanie zrobić 50 map na przyzwoitym poziomie, które przejdą wstępną selekcję organizatorów. Nawet gdybyś robił S i zaczął już teraz ;-)
Dlatego proponuję kompromis. Nie tyle znieść limit, co zwiększyć ilość dopuszczalnych map.
 
Rakso
Rakso



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 42
Wysłany: 2018-10-05, 14:42   Re: Mapmaker AW - Oszustwa i łamanie regulaminu

New Year napisał/a:
Jeżeli macie pytania to też możecie tutaj zadawać.

Czy można wystawić do konkursu mapmakera mapę, która nie została udostępniona publicznie, ale jest w posiadaniu dwóch, góra trzech osób na świecie poza autorem, które prowadziły z niej krótki gameplay na Youtube? (Oczywiście posiadają oni okrojone nieskończone wersje)
- W to też wliczam pytanie jeśli chodzi o anonimowość twórców: ma to w ogóle sens w konkursie? Nie chodzi mi tutaj o zakrywanie imion twórców, o tyle, co o zmuszanie ich do anonimowości jako zasady. Moim zdaniem anonimowość kogoś to jego własna sprawa, kto chce niech się ujawnia, kto nie chce, niech tego nie robi. Zmuszanie ludzi do anonimowości w konkursie jest jak dla mnie bezsensu.

Wiem, że niektórzy mają z niektórymi na pieńku i być może obniżają sobie oceny, więc chęć anonimowości jest jak najbardziej dla mnie zrozumiała w celu "balansu" podczas konkursu. Mimo wszystko odnoszę wrażenie, że rywale i tak znają swój styl na tyle dobrze, że potrafią wydedukować czyja mapa do którego z nich należy, więc jedynymi tutaj anonimowcami pozostają anonki, czarne konie i mapmakerzy nie z tego towarzystwa AW.

Jeśli chodzi o mnie, to nie wiem? Może mam ze sobą jakiś problem, ale uwierzcie, że nienawidzę robić coś z zaciszu domowym dobre kilka miesięcy/ponad rok i nie odnosić żadnego wrażenia, że to co robię rzeczywiście jest w słusznej sprawie. Mapki tworzę dla ludzi, nie dla samego siebie. Zdecydowanie potrzebuję w etapie twórczości jakiegoś kopa, który zmotywuje mnie do dalszej roboty, którym są właśnie wyżej wymienieni ludzie, którzy pytają mnie od czasu do czasu jak mi idzie z tworzeniem mapki, bądź podsyłają mi swoje własne sugestie co do scenariusza lub pomagają z rzeczami, w których mam mniejsze doświadczenie, między innymi podmianą avatarów bohaterów i grafik przedmiotów w grze. :v

Z chęcią bym wystawił swoje dzieło w następnej edycji mapmakera, z uwagi na to, że wiem jak naprawdę mało recenzji pojawia się tutaj pod przytłaczającą większością map, które nie brały udział w konkursie mapmakera, a to właśnie konstruktywne recenzje uznaję za najlepsze możliwe wynagrodzenie swojego poświęconego czasu na rzecz twórczości. Wątpię, że moja mapa mogłaby otrzymać choć jedną recenzję takiego poziomu, jakiego otrzymują mapy konkursowe od użytkownika, który nie jest tutaj mapmodem. Jest to jedyny argument dla którego osobiście uważam, że wzięcie udziału w takim turnieju ma sens. :P

"Po grze gdy zajrzałem do edytora uśmiałem się nieco gdy zauważyłem, że autor nagminnie kopiował mój pomysł stworzenia w edytorze mapy do Heroes 3" - Słynny AW catchphrase
 
Clanger


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Sie 2017
Posty: 110
Wysłany: 2018-10-05, 16:45   

Coś jednak daje ta anonimowość. Spójrz jak Volkor zjechał mapy swojego mistrza Begrezena :)
 
Rakso
Rakso



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 42
Wysłany: 2018-10-05, 17:04   

Clanger napisał/a:
Coś jednak daje ta anonimowość. Spójrz jak Volkor zjechał mapy swojego mistrza Begrezena :)

Hahaha :mrgreen: No i kolejny temat w którym pojawiło się słowo Begrezen. Gdyby w tagi wbić Begrezen to chyba by odświeżyło stronę forum po prostu :-D

"Po grze gdy zajrzałem do edytora uśmiałem się nieco gdy zauważyłem, że autor nagminnie kopiował mój pomysł stworzenia w edytorze mapy do Heroes 3" - Słynny AW catchphrase
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2018-10-05, 18:41   Re: Mapmaker AW - Oszustwa i łamanie regulaminu

Rakso napisał/a:
Czy można wystawić do konkursu mapmakera mapę, która nie została udostępniona publicznie, ale jest w posiadaniu dwóch, góra trzech osób na świecie poza autorem, które prowadziły z niej krótki gameplay na Youtube? (Oczywiście posiadają oni okrojone nieskończone wersje)

Moim zdaniem nie. I nie chodzi tu nawet o oczywisty punkt regulaminu:
Cytat:
Do konkursu NIE można wysłać mapy, która została wcześniej opublikowana w Internecie.

*http://www.heroes3.eu/forum/viewtopic.php?t=3517
który jasno określa, że mapa nie może być wcześniej publikowana (nikt nie pisze gdzie i w jakiej formie, po prostu nie może już istnieć w necie ;-) ). Bardziej tu chodzi o fakt, że te dwie-trzy osoby mogły autorowi zasugerować zakres zmian jakie powinien wprowadzić na swojej mapie. Mapa powinna być własną twórczością mapera.
Jeśli byśmy dopuszczali takie mapy do konkursu, to co stoi na przeszkodzie, żeby następnym razem zrobić mapę "praca grupowa, pod redakcją Rakso" :lol:

Rakso napisał/a:
- W to też wliczam pytanie jeśli chodzi o anonimowość twórców: ma to w ogóle sens w konkursie?
[...]
Wiem, że niektórzy mają z niektórymi na pieńku i być może obniżają sobie oceny, więc chęć anonimowości jest jak najbardziej dla mnie zrozumiała w celu "balansu" podczas konkursu.

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Mnie się czasem udaje rozpoznać autora po jego stylu, czasem nie. Ale lepiej, żeby nikt się nie sugerował w ocenie mapy znajomością z innym userem.
 
Rakso
Rakso



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 42
Wysłany: 2018-10-05, 19:09   Re: Mapmaker AW - Oszustwa i łamanie regulaminu

heroes3 napisał/a:

Cytat:
Do konkursu NIE można wysłać mapy, która została wcześniej opublikowana w Internecie.

*http://www.heroes3.eu/forum/viewtopic.php?t=3517
który jasno określa, że mapa nie może być wcześniej publikowana (nikt nie pisze gdzie i w jakiej formie, po prostu nie może już istnieć w necie ;-) ).


Mapa nie została opublikowana w internecie, a udostępniona(niby takie samo wybrzmienie słowa, ale nie do końca) trzem osobom na wyłączność, w dodatku w nieskończonej formie, która może się jeszcze zmienić tysiąc razy.

heroes3 napisał/a:

Bardziej tu chodzi o fakt, że te dwie-trzy osoby mogły autorowi zasugerować zakres zmian jakie powinien wprowadzić na swojej mapie. Mapa powinna być własną twórczością mapera.
Jeśli byśmy dopuszczali takie mapy do konkursu, to co stoi na przeszkodzie, żeby następnym razem zrobić mapę "praca grupowa, pod redakcją Rakso" :lol:


Nigdzie nie powiedziałem, że kierowałem się tymi sugestiami, po prostu o nich napomniałem. Wiem co oznacza tworzyć własną mapę. Ubliżasz mi jako mapmakerowi. Przeczytaj to co napisałeś, wątpię, że chciałbyś zostać kiedykolwiek potraktowany w ten sam sposób.

heroes3 napisał/a:

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Mnie się czasem udaje rozpoznać autora po jego stylu, czasem nie. Ale lepiej, żeby nikt się nie sugerował w ocenie mapy znajomością z innym userem.


Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem, chodziło mi o narzucanie anonimowości(moderatorzy wspominali między innymi o usuwaniu tabliczek z podpisami autorów w mapie).

"Po grze gdy zajrzałem do edytora uśmiałem się nieco gdy zauważyłem, że autor nagminnie kopiował mój pomysł stworzenia w edytorze mapy do Heroes 3" - Słynny AW catchphrase
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2018-10-05, 19:15   Re: Mapmaker AW - Oszustwa i łamanie regulaminu

Rakso napisał/a:
Mapa nie została opublikowana w internecie, a udostępniona(niby takie samo wybrzmienie słowa, ale nie do końca) trzem osobom na wyłączność, w dodatku w nieskończonej formie, która może się jeszcze zmienić tysiąc razy.

A to youtube to już nie jest internet? :roll: Sam wspomniałeś, że były robione gameplay'e z tej mapy, więc jest to forma publikacji w internecie. Może nie dosłowna (publikacja pliku h3m), ale jednak publikacja.

Rakso napisał/a:
Nigdzie nie powiedziałem, że kierowałem się tymi sugestiami, po prostu o nich napomniałem. Wiem co oznacza tworzyć własną mapę. Ubliżasz mi jako mapmakerowi. Przeczytaj to co napisałeś, wątpię, że chciałbyś zostać kiedykolwiek potraktowany w ten sam sposób.

Nie bądź taki przewrażliwiony, nie bierz wszystkiego od razu do siebie ;-) Na podanym przez Ciebie przykładzie pisałem ogólnie, że powinno się unikać "prac zbiorowych". Bo w konkursie (poza dobrą zabawą i stworzeniem czegoś od siebie dla światka hirołsowców) powinno chodzić przede wszystkim o samokształcenie się w mapmakerstwie. A nie oszukiwaniu poprzez "prace zbiorowe". Stąd też mam wątpliwości, czy mapa z której powstały gameplay'e powinna być dopuszczana do konkursu. Ty może nie, ale są tacy co by się bardzo chętnie dali pociąć za kubek.
 
Michael 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Lip 2016
Posty: 247
Wysłany: 2018-10-05, 21:50   

Zgadzam się z tym co napisał Heroes3, mapa raz udostępniona (nawet w niepełnej formie) w sieci nie powinna brać udziału w konkursie. Z tego samego powodu dla którego w tej edycji została zdyskwalifikowana została świetna mapa "czarny księżyc v2". Umożliwiając takie działanie postąpilibyśmy wobec autora tej mapy nieuczciwie.

Wracając do tematu można byłoby ustanowić limit nadsyłanych map na 2-3 dowolnego typu, wtedy nie byłoby problemu z recenzjami, a dalibyśmy większą swobodę działania dla mapmakerów.
 
Rakso
Rakso



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 42
Wysłany: 2018-10-05, 23:40   

Michael napisał/a:
Zgadzam się z tym co napisał Heroes3, mapa raz udostępniona (nawet w niepełnej formie) w sieci nie powinna brać udziału w konkursie. Z tego samego powodu dla którego w tej edycji została zdyskwalifikowana została świetna mapa "czarny księżyc v2". Umożliwiając takie działanie postąpilibyśmy wobec autora tej mapy nieuczciwie.


Przecież ta mapka nie została usunięta z tego powodu, tylko przez autoplagiat, więc w jaki sposób odnosi się to do mojej sytuacji? To co ja robię nie jest autoplagiatem, a nieustanną pracą nad jedną mapką, więc jak może to być nieuczcziwe w stosunku do autora tamtej mapy, skoro są to dwie zupełnie różne rzeczy? XDDD #TryThinkSmartSometimes

"Po grze gdy zajrzałem do edytora uśmiałem się nieco gdy zauważyłem, że autor nagminnie kopiował mój pomysł stworzenia w edytorze mapy do Heroes 3" - Słynny AW catchphrase
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group