Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Trwa II etap konkursu MapMaker AW
Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat «» Następny temat
Facebook
Autor Wiadomość
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2010-11-05, 12:08   

Skwer napisał/a:
Moim zdaniem możemy potraktować to jako plus i minus. Wielu ludzi rezygnuje, aż za bardzo z kontaktów w realnej rzeczywistości i zastępuje je wirtualnymi znajomymi, albo po prostu nie chce im się ruszać z domu - wolą czatować. Mnie przeraża perspektywa społeczeństwa które zrezygnuje z normalnych kontraktów, spotkań, a zastąpi je czatami i różnego rodzaju wirtualnymi sposobami komunikacji. Jak na razie wszystko idzie w tą stronę.


zastępowanie komunikacji "realnej" przez tą "sieciową" to rzeczywiście jest problem, ale ja dorzuciłbym do tego jeszcze smsy, które spełniają podobną rolę jak internetowe "czaty"

Fantasy.. better than life..?
 
yarzapp 
Scrab



Pomógł: 36 razy
Wiek: 34
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 2169
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-11-05, 12:12   

Może trochę nie na temat, ale ja niemało znajomości z sieci przeniosłem do reala, a nie na odwrót, ale poznałem tych ludzi na forach, a nie portalach społecznościowych, a takowe niestety faktycznie działają w drugą stronę zwykle.


Robak nie musi otwierać drzwi, bo przechodzi pod nimi. Leming nie walczy z problemami, bo ich nie zauważa.
 
 
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2012-02-07, 11:39   

Czy ktoś z korzystających z FB ma już tzw. "Linię czasu"? jeżeli tak to jakie wrażenia?

Fantasy.. better than life..?
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-02-07, 13:04   

Ja korzystam w zasadzie od dzisiaj, fajnie to zrobili ale wątpię żeby to dużo dało, nikomu się nie chce klikać w "starsze posty" i większość przepadała ale też mało komu będzie się chciało zwiedzać czyiś profil klikając na dany rok

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2012-02-07, 13:11   

Rozumiem,że można wybrać starsze posty - do umieszczania na "osi czasu", ciekawe.
Choć mi pewnie też nie będzie się chciało przez to przekopywać.

Fantasy.. better than life..?
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-02-07, 13:17   

Nawet fajnie to wygląda, miniaturka zdjęcia plus inne, dobrze dopasowane na górze. Ja już swoją oś opublikowałem bo w sumie nie mam chyba tam nic wstydliwego, można usuwać posty, których się nie chce ale to żmudna robota.

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
Leance 



Pomógł: 44 razy
Wiek: 30
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 2682
Skąd: Warszawa / Lublin
Wysłany: 2012-02-07, 16:12   

Czy ktoś mi może powiedzieć, jak na fb zabronić dodawania czegoś, co na nk zwane było pinezkami (że znajomy wrzuca zdjęcie z nami i jest tam odnośnik do naszego profilu)? I jak usunąć już wstawione?
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-02-07, 16:27   

Masz pod zdjęciem takie zgłoś/usuń znacznik, to chyba to

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
Leance 



Pomógł: 44 razy
Wiek: 30
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 2682
Skąd: Warszawa / Lublin
Wysłany: 2012-02-07, 16:42   

A żeby więcej nie mogli takich wstawiać?
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2012-02-07, 16:52   

Przejrzałem ustawienia znaczników i chyba nie ma takiej możliwości

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
Leance 



Pomógł: 44 razy
Wiek: 30
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 2682
Skąd: Warszawa / Lublin
Wysłany: 2012-02-07, 17:01   

To ja jednak nie będę korzystać z tego facebooka :P
 
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2012-02-07, 17:26   

hehe.. poszukam później żeby się upewnić czy nic takiego nie ma..

Fantasy.. better than life..?
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2023-11-29, 14:11   

Od głównej fali wpisów w tym wątku minęła dekada. Sporo się zmieniło: nk.pl upadło, a Facebook zdążył już najpierw stać się standardem, a potem osłabnąć na rzecz Twittera (X), Instagrama i TikToka. Przez te lata Fb dużo mi dał. Tablica stała się jednym ze źródeł wieści o świecie; nawet reklamy bywały pożyteczne, bo dzięki targetowaniu pokazuje mi np. nowości wydawnicze. Na swojej osi wrzucałem memy, infografiki i różne poglądy, np. w mijającym roku wyborczym agitowałem przeciwko PiS-owi i Konfie. Profilówki i obrazki w tle były i dalej są manifestacjami poglądów – od lat było sporo tęczy i innych flag mniejszości LGBT+, w ’20 pojawiły się pioruny, ale też znaki uziemienia; potem były kampanie na rzecz szczepień, znaki solidarności z Ukrainą, a teraz też z Izraelem i Palestyną. Sam korzystam z takich możliwości – przed napaścią na Ukrainę pokazywałem paski klimatyczne alarmujące o ociepleniu, a potem zacząłem promować symbole opozycji białoruskiej i rosyjskiej, tak jak tutaj na portreciku (awatarze).

Facebook dał mi nie tylko przegląd wieści, poglądów w gronie znajomych i sposób głoszenia swoich opinii. Najpóźniej od ’15 zaczął mi też dawać znajomych, kiedy dołączyłem do tzw. Jebawek, czyli grup spod szyldu „Jak będzie w akapie?” (JBwA). To było miejsce, gdzie można było wyrosnąć z korwinizmów i postkorwinizmów jak popieranie Jacka Wilka, który dołączył do tamtego grona, ale niestety pokazał się od słabej strony. Na jebawkach można było się dowiedzieć o właściwym, konsekwentnym libertarianizmie, o jego sporach i z niego wyrosnąć – tamta grupka ewoluowała chyba w kierunku socjalliberalizmu i socjaldemokracji. Zawiązały się grupy o różnych poglądach – np. ludzi, którzy zostali przy ortodoksyjnym libertarianizmie, ale też prawaków i lewaków. Dawały mi raka, ale znajdowałem tam też sprzymierzeńców. Wśród tysięcy jebawek jest też Hirawka, która była przyjemnym przedłużeniem forów o HoMM popularnych w latach dwutysięcznych – przede wszystkim Jaskini Behemota, ale pośrednio też Kwasowej Groty, AW i stron ligowych. Dzięki grupkom mogłem kontynuować kontakt z ludźmi poznanymi na tych forach jak Ginden (Ghulk), inni jaskiniowcy i grociarze, czasem też Krzemo i Lol772. Pojawiły się też nowe kontakty, z których część przeszła do spotkań na żywo, bo mieszkałem wtedy w Warszawie, gdzie było też sporo innych członków. Dzięki innym grupom Fb znalazłem też pierwsze mieszkanie w stolicy, swoją drugą dziewczynę – jeśli można tak mówić o 24-latce – i drugą pracę zawodową. Stałem się rozpoznawalny przez setki osób – nie tylko przez wpisy na grupkach politycznych i o grach, ale też kampanię na rzecz używania myślników, którą nazywam „nocą długich kresek”. Sam założyłem kilkanaście grup Fb, wysłałem ponad 300 ankiet i nie skończyłem.

Bardzo możliwe, że Facebook pojawi się kiedyś w podręcznikach historii i w niektórych krajach już tak może być – w ’11 był jednym z narzędzi arabskiej wiosny, w ’16 przez firmę Cambridge Analytica przyczynił się do wygranej Trumpa, a w ’20 był chyba główną platformą promowania marszów kobiet. Możliwe, że jeszcze odegra rolę w jakichś wydarzeniach – nowsze, modniejsze media chyba nie mają takiego potencjału w organizacji ruchów oddolnych, mimo że są skuteczniejsze jako mównice. To ostanie widać zwłaszcza po TikToku, na którym wypromowali się Sławomir Mentzen i Ryszard Petru po swoim politycznym wygnaniu. Mimo to standardem jest, że np. politycy mają swoje grupy dla sympatyków, a grupy dla nauczycieli różnych przedmiotów są chyba najpopularniejszymi platformami tego typu w Internecie. Dlatego Facebook za dekadę może jeszcze żyć, tak jak dalej żyją fora i Wykop, mimo że lata świetności mają już za sobą.

Rozród nie jest prawem człowieka.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 2 z 2
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group