Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Trwa II etap konkursu MapMaker AW
Odpowiedz do tematu
Zagadki
Autor Wiadomość
Maszkarra 
Jestem zły i gryzę



Pomógł: 25 razy
Wiek: 29
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1066
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2010-09-16, 18:42   

Zlatan correct.
1 post do 1000 :-)

Szanse jeden na milion maja to do siebie, że sprawdzają się w 9 na 10 przypadków.
 
 
Gandalf 
Ujemny Epsilon



Pomógł: 24 razy
Wiek: 103
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 1690
Skąd: Wiskitki
Wysłany: 2010-09-27, 19:44   

Właśnie przypomniała mi się zagadka, choć raczej dość łatwa. Oto ona: w pewnym kraju mieszkają tylko wyznawcy dobrego boga, którzy zawsze mówią prawdę i wyznawcy złego boga, którzy nieustannie kłamią. Pewnego razu dwaj ludzie zostali oskarżeni o morderstwo. Sędzia spytał się pierwszego, czy popełnił zbrodnię. Zapytany odpowiedział "nie". Następnie spytał się drugiego, czy obydwaj wyznają tego samego boga. Po usłyszeniu odpowiedzi mógł stwierdzić, kto jest winny. Kto był winny?

Young man, in mathematics you don't understand things. You just get used to them.
 
 
yarzapp 
Scrab



Pomógł: 36 razy
Wiek: 34
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 2169
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-27, 23:07   

Są 4 przypadki do rozpatrzenia:
Drugi odpowiedział tak i wyznawał dobrego boga, wtedy ten pierwszy jest niewinny, a drugi nie wiadomo (może obaj są niewinni)
Drugi powiedział tak, ale wyznawał złego boga, więc pierwszy mówi prawdę, czyli albo drugi popełnił zbrodnie, albo żaden z nich
Drugi powiedział nie i wyznawał dobrego boga, więc pierwszy kłamał, więc pierwszy jest winny,
Drugi powiedział nie i wyznawał złego boga, więc obaj wyznawali złego boga, więc winny jest pierwszy.

Podsumowując, jeśli drugi odpowie "tak" to znaczy, że albo on jest winny, albo żaden z nich, jeśli natomiast odpowie "nie" to znaczy, że ten pierwszy na pewno jest winny.


Robak nie musi otwierać drzwi, bo przechodzi pod nimi. Leming nie walczy z problemami, bo ich nie zauważa.
 
 
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2010-09-28, 00:06   

chyba coś namieszałeś ;-)

Gandalf napisał/a:
Następnie spytał się drugiego, czy obydwaj wyznają tego samego boga. Po usłyszeniu odpowiedzi mógł stwierdzić, kto jest winny. Kto był winny?


jeżeli zakładamy że dwaj podejrzani nie wyznają tylko Dobrego lub tylko Złego Boga - a takie jest chyba założenie, choć Gandalf tego nie wyjaśnił - to drugi odpowiadając TAK, oczywiście kłamie, czyli pierwszy mówi prawdę - WINNYM jest drugi
a jeżeli drugi odpowie NIE, to mówi prawdę i wtedy pierwszy kłamie - WINNYM jest pierwszy

Fantasy.. better than life..?
 
yarzapp 
Scrab



Pomógł: 36 razy
Wiek: 34
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 2169
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-28, 02:14   

bartman napisał/a:
jeżeli zakładamy że dwaj podejrzani nie wyznają tylko Dobrego lub tylko Złego Boga - a takie jest chyba założenie, choć Gandalf tego nie wyjaśnił

Ale niby czemu mielibyśmy tak zakładać?


Robak nie musi otwierać drzwi, bo przechodzi pod nimi. Leming nie walczy z problemami, bo ich nie zauważa.
 
 
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2010-09-28, 08:34   

Bo tylko wtedy ma to sens. Poza tym Gandalf zaliczył zagadkę do w miarę łatwych. A sędzia:
Gandalf napisał/a:
Po usłyszeniu odpowiedzi mógł stwierdzić, kto jest winny.


..ok?

Fantasy.. better than life..?
 
yarzapp 
Scrab



Pomógł: 36 razy
Wiek: 34
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 2169
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-28, 09:59   

Nie rozumiem, o co Ci chodzi, jedyne założenie, jakie można poczynić, to, że na pewno któryś z nich jest winny (a Gandalf tego nie powiedział, więc uwzględniłem przypadek, że obaj mogą być niewinni), ale czemu mamy zakładać, że MUSZĄ wyznawać różnych bogów? To by było właśnie bez sensu.


Robak nie musi otwierać drzwi, bo przechodzi pod nimi. Leming nie walczy z problemami, bo ich nie zauważa.
 
 
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2010-09-28, 13:43   

Kluczowe wg mnie jest zdanie że sędzia potrafił powiedzieć, który z nich jest winny. Twoje rozważania jedynie komplikują sprawę i nie można ostatecznie nic powiedzieć. Ale poczekajmy na to co Gandalf napisze.

Gandalf napisał/a:
Po usłyszeniu odpowiedzi mógł stwierdzić, kto jest winny.

a to zdecydowanie pokazuje, że któryś MUSI być winny. Przeczytaj całość jeszcze raz.

Fantasy.. better than life..?
 
Gandalf 
Ujemny Epsilon



Pomógł: 24 razy
Wiek: 103
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 1690
Skąd: Wiskitki
Wysłany: 2010-09-28, 15:32   

Bartman ma rację co do tego:
bartman napisał/a:
a to zdecydowanie pokazuje, że któryś MUSI być winny.
, natomiast wcale nie jest powiedziane, że podejrzani nie wyznają tego samego boga. Co ważne, musi być logiczny dowód winy (taka moja podpowiedź), czyli niewinność jednego nie oznacza winy drugiego. ;-)
EDIT: Krótko mówiąc, trzeba znaleźć odpowiedź, na podstawie której sędzia mógłby wskazać winnego. :-)

Young man, in mathematics you don't understand things. You just get used to them.
 
 
Tiamath


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Wrz 2009
Posty: 119
Wysłany: 2010-09-28, 15:42   

Sędzia rozpoznał winnego po zakrwawionym nożu w dłoni :lol:
 
Gandalf 
Ujemny Epsilon



Pomógł: 24 razy
Wiek: 103
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 1690
Skąd: Wiskitki
Wysłany: 2010-09-28, 18:14   

Nie:D

Young man, in mathematics you don't understand things. You just get used to them.
 
 
yarzapp 
Scrab



Pomógł: 36 razy
Wiek: 34
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 2169
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-29, 01:58   

Teraz to już nic nie rozumiem, jak to możliwe, że jeden z nich jest winny na pewno, a niewinność jednego nie udowadnia winy drugiego?


Robak nie musi otwierać drzwi, bo przechodzi pod nimi. Leming nie walczy z problemami, bo ich nie zauważa.
 
 
Player 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 299
Wysłany: 2010-09-29, 16:07   

Gandalf napisał/a:
Sędzia spytał się pierwszego, czy popełnił zbrodnię. Zapytany odpowiedział "nie". Następnie spytał się drugiego, czy obydwaj wyznają tego samego boga.


1) Odp. "Tak".
- Prawda:
Obaj prawdomówni, więc I niewinny.

- Fałsz:
II skłamał, wyznają różnych bogów, więc I jest prawdomówny, a to znaczy, że jest niewinny.

2) Odp. "Nie".
- Prawda:
wyznają różnych bogów, II jest prawdomówny, czyli jest I kłamliwy, więc jest winny.

- Fałsz:
wyznają tego samego boga, a II skłamał, więc jest I też skłamał i jest winny.


Czyli jeśli drugi odpowiedział "nie", to sędzia mógł mieć pewność, że pierwszy jest winny.
 
yarzapp 
Scrab



Pomógł: 36 razy
Wiek: 34
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 2169
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-09-29, 16:20   

Player, no ja właśnie to samo napisałem, ale Gandalfowi się chyba nie podoba takie rozumowanie.


Robak nie musi otwierać drzwi, bo przechodzi pod nimi. Leming nie walczy z problemami, bo ich nie zauważa.
 
 
Gandalf 
Ujemny Epsilon



Pomógł: 24 razy
Wiek: 103
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 1690
Skąd: Wiskitki
Wysłany: 2010-09-29, 17:56   

yarzapp napisał/a:
jeśli natomiast odpowie "nie" to znaczy, że ten pierwszy na pewno jest winny.
Sorry, nie zauważyłem, odpowiedziałeś prawidłowo, a ja przeczytałem początek posta i uznałem, że tylko wypisałeś możliwości. Biję się w piersi. ;-)
Trochę namieszałem, a chodziło mi tylko i wyłącznie o to, że któryś jest winny, ale trzeba mieć tego dowód (krótko mówiąc - sędzia wskazał winnego, więc konkretna osoba musiała być winna, ale sędzia na początku o tym nie wiedział, więc wyeliminowanie z "puli" jednej osoby nie dawało automatycznie pewności, że druga jest winna. Koniec). Wybaczcie, ale mogłem być nieprzytomny, ostatnio mało śpię. :-)
To tzw. metazagadka.
EDIT: Teraz coś weselszego. Dość znana rzecz :lol: 1,5 kury znosi 1,5 jajka w 1,5 dnia. Ile jajek zniesie 9 kur w 9 dni? :lol: Doskonałe pytanie na imprezy i inne sytuacje, w których ludziom może się nie chcieć myśleć. :-P

Young man, in mathematics you don't understand things. You just get used to them.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 2 z 21
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group