Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Trwa II etap konkursu MapMaker AW
Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat «» Następny temat
Żeby słoma z butów nie wystawała...
Autor Wiadomość
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-01-01, 21:22   Żeby słoma z butów nie wystawała...

Uprzedzam: to, że założyłem ten temat nie znaczy, że jestem jakimś guru od poprawności, ani że chcę się rządzić i wszystkich ustawiać. Post ten ma tylko rozwiewać najczęstsze wątpliwości i odsyłać do innych stron.

Parafraza któregoś Greka napisał/a:
W internecie jesteś tym, co piszesz.


Dlatego warto chyba pisać jak najlepszym językiem – to forma osobistej klasy. Żeby oszczędzić pracy moderatorom i dbać o renomę tego forum, przytaczam kilka najważniejszych zasad i porad (jakich – o zgrozo – nie uczą w szkołach):

1. W języku polskim nie ma litery X. Dlatego pisze się ekspert, miks, tekst, piksel, heks. Jeżeli nazwa obca albo skrótowiec kończy się na -x, to przy odmianie zamienia się je na -ks-, tzn. pisze się Matrix, Hortex, Firefox, shoutbox, ale w Matriksie, Horteksu, Firefoksa i shoutboksa. Źle: Matrix’a. Hortexu, Firefo-ksa

2. Apostrofu nie używa się po omacku, służy do zapisu obcych nazwisk zakończonych na samogłoski, zwłaszcza angielskich i francuskich. Dlatego można lubić House’a, brzydzić się Scrooge’em itd. Z kolei słucha się Vadera i gra się Solmyrem. Jeżeli wyraz kończy się na -y wymawiane jak j, to apostrofu też się nie używa, dlatego: dzieło Hemingwaya, ale prawa Murphy’ego.

3. Jeśli obce nazwisko się kończy na -a albo -i, nie trzeba kombinować. Radio jest wynalazkiem Tesli (nie: Tesla’i), choć Komisja Noblowska dała za nie nagrodę Marconiemu (nie: Marconi’emu). Lubię Metallikę (nie: Metallica’ę).

4. Skrótowce, tzn. wyrazy takie jak PiS, JP, WoG, HoMM, PKO, SA itp. od końcówki fleksyjnej oddziela się łącznikiem. Można nie lubić WoG-a ani PiS-u, itd.
Jeśli skrótowiec kończy się na -t albo -ł, zapisuje się go jak zwykły wyraz, ale z wielkiej litery (mój wujek pracuje w Locie, od miesięcy odkładają premierę Hoty, itd.).
Więcej zasad można znaleźć tutaj. (Wynika stamtąd, że powinno się pisać ChDP zamiast H.W.D.P.)

5. Liczebniki porządkowe (piąty, dwutysięczny itp.) najlepiej zaznaczać kropką. Dlatego o 21. w czwartki, gwiazdy lat 60., obchody 30. rocznicy, 23. ofiara, 1. poziom bohatera itd. Nie wierzcie odmóżdżającym dziennikarzom, 21-sza, 2-gi, III-ci to pokaz ich analfabetyzmu.

6. Wyrazy takie jak 40-latek, 25-lecie, 10-letni itp. pisze się, jak widać, z łącznikiem.

7. Wyrazy takie jak super-, mega-, turbo-, mini-, anty- itp. to przedrostki, pisze się je łącznie.

8. Przed znakami interpunkcyjnymi (nie licząc myślnika) NIE stawia się spacji, za to dodaje się ją po nich. Wewnątrz nawiasów NIE ma spacji. Przykłady:
Cytat:
O, stary!
O , stary !
O ,stary !

Cytat:
Ala ma kota, a Jaś psa (Azora). Czy też masz zwierzątko?
Ala ma kota,a Jaś psa( Azora).Czy też masz zwierzątko ?
Ala ma kota , a Jaś psa( Azora ) . Czy też masz zwierzątko ?


Dla zainteresowanych:
http://pl.wikipedia.org/w...y_j%C4%99zykowe
http://www.rjp.pan.pl/
http://so.pwn.pl/zasady.php

Przy okazji: jak się przekonać, czy rozmówca jest wsiunem albo analfabetą?
1. Mówi „tutej„ i „dzisiej„ zamiast „tutaj„ i „dzisiaj
2. Mówi „zrób tą rzecz” zamiast tę rzecz (biernik, rodzaj żeński)
3. „Dwutysięczny trzeci„ zamiast „dwa tysiące trzeci” (a już nie daj Bóg „tysięczny dziewięćsetny”)
4. Te okno, te forum zamiast to okno, to forum, to coś (liczba pojedyncza)
5. Źle wymawia nazwy dat: „czternasty listopad”, „pierwszy wrzesień” zamiast czternasty listopada, pierwszy września, itd. (Jako ciekawostkę podam, że pięciolatkiem będąc, zapytany o datę urodzin mówiłem „w dziesiątym maju” ;-) )
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2017-04-25, 20:57, w całości zmieniany 10 razy  
 
 
cuprumik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-01, 22:00   

Tarnoob napisał/a:
Lubię Metallicę.
Skłaniałbym się do "Lubię Metallikę"...

;-)

...ale pod tematem podpisuję się obiema rękami.
 
bartman 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 1918
Wysłany: 2010-01-01, 23:14   

..jestem jak najbardziej za poprawną pisownią, ale .. język jest żywy szczególnie ten używany w internecie, dlatego jestem tolerancyjny wobec małych nieznaczących błędów ;-)

Fantasy.. better than life..?
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-01-02, 12:02   

…wobec innowacji, zwłaszcza słowotwórczych, też jestem tolerancyjny, ale rażących błędów w pisowni „życie” języka nie może chyba usprawiedliwiać.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2017-01-02, 23:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sauron 
Członek SG-1



Pomógł: 6 razy
Wiek: 25
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 512
Skąd: Z Marsa
Wysłany: 2010-01-04, 14:09   

Ja cię,przepraszam,jednakże byłem dysgrafikiem i dyslektykiem,więc poprosiłbym o wyjątek czasami.Nie do końca sęi wyleczyłem jeszcze.Ale temat ten jest superowy. :lol:
 
 
page 
Czarnoksiężnik



Pomógł: 13 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 697
Skąd: Toruń
Wysłany: 2010-01-04, 15:19   

Ale Sauronie, istnieje przecież automatyczne podkreślanie błędów ortograficznych. Co innego literówki/problemy ze składnią, które można przyjąć.

Gdy się Jowisz z Saturnem schodzi,
Jakże matula pszenica obrodzi!
Miecz jest krzyżem: On na nim umierał,
Na piersi Marsa bogini westchnęła.
 
Leance 



Pomógł: 44 razy
Wiek: 30
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 2682
Skąd: Warszawa / Lublin
Wysłany: 2010-01-04, 16:22   

Jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje... Czy pisać nazwy miast z HoMM3 powinno się z duzej, czy małej litery? Każdy pisze jak chce, raz tak, raz tak. Z jednej strony to nazwa własna. Ale z drugiej nie odnosi się do jednego, jedynego miasta, na mapie może być 15 z(Z)amków. Jak jest poprawnie?
 
page 
Czarnoksiężnik



Pomógł: 13 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 697
Skąd: Toruń
Wysłany: 2010-01-04, 17:59   

Sądzę, że nazwy z HoMM dobrze pisać jest z wielkiej litery, bo jeśli powiem np. "Zamek ma słabych magów" to wiele osób się przyplumka, że Magów (jednostek) nie można tam rekrutować, Magowie (bohaterowie) pochodzą z Towera, a mi tymczasem chodziło o magów jako czarujących bohów = Kleryków. To tylko przykład.
Ale dobrze pisać te nazwy konsekwentnie, i nie denerwować mnie tysiącem głupich określeń (zwykle niepoprawnych) na Czarnego Rycerza / Władcę Mroku pod pretekstem innego tłumaczenia...

Gdy się Jowisz z Saturnem schodzi,
Jakże matula pszenica obrodzi!
Miecz jest krzyżem: On na nim umierał,
Na piersi Marsa bogini westchnęła.
 
The Shadow 
Tsukuyomi user



Pomógł: 14 razy
Wiek: 30
Dołączył: 05 Lis 2008
Posty: 959
Skąd: Łódź/Łowicz
Wysłany: 2010-01-04, 19:16   

page napisał/a:
i nie denerwować mnie tysiącem głupich określeń (zwykle niepoprawnych) na Czarnego Rycerza / Władcę Mroku pod pretekstem innego tłumaczenia...


Hmm,w takim razie, jak ktoś ma wyrazić swoją opinie o np. "najlepszej jednostce 6 poziomu", skoro konflikt praktycznie dotyczy tylko Nag Królewskich/Skorpen i "Czarnych Rycerzy/Władcy Mroku" ? Jak ktoś napisze tak, jak ma w wersji H3 to się chyba nic nie stanie, nie? ;p
 
 
Leance 



Pomógł: 44 razy
Wiek: 30
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 2682
Skąd: Warszawa / Lublin
Wysłany: 2010-01-04, 19:28   

page napisał/a:
Sądzę, że nazwy z HoMM dobrze pisać jest z wielkiej litery, bo jeśli powiem np. "Zamek ma słabych magów" to wiele osób się przyplumka, że Magów (jednostek) nie można tam rekrutować, Magowie (bohaterowie) pochodzą z Towera, a mi tymczasem chodziło o magów jako czarujących bohów = Kleryków. To tylko przykład.


Pisząc z dużej mamy na mysli njedną konkretną rzecz, np "Wyjedźmy do USA". Wiadomo, że chcemy wyjechac do jednego, konkretnego kraju. Natomiast mając 5 rożnych miast mówiąc "Idź do zamku po pikinierow" nie wiadomo, o który z tych 5 chodzi. To są TYPY miast, które mają nazwę. Tak samo jak aglomeracja i konurbacja - to są typy miast i nie pisze się ich wielką literą.
A z drugiej objawia się twój argument. Nie wiem, doprawdy, co o tym mysleć :lol:
Ostatnio zmieniony przez Leance 2010-01-04, 23:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-01-04, 22:44   

Hmm… wydaje mi się, że można pisać „zamek” małą literą w kontekście w Heroes III jest 9 zamków. To nazwa pospolita – zastępuje słowo „miasto”.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2017-01-02, 23:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
page 
Czarnoksiężnik



Pomógł: 13 razy
Wiek: 33
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 697
Skąd: Toruń
Wysłany: 2010-01-04, 22:52   

W języku codziennym 'metropolia', 'technopolia' etc. są faktycznie pisane z małej litery, ale w Herosach zamek nie równa się Zamkowi. Mówimy często o zamkach jako miastach (ich typach), a nie konkretnie o Castle'u; tak samo gdy ktoś mówi o twierdzy czy bastionie nie musi mieć konkretnie Stronga/Rampartu na myśli.
Wiem, że ta moja odpowiedź się d... nie trzyma, ale nie do końca zrozumiałem, co zarzuciłeś moim słowom w swoim poście.

Shadow: nie chodzi mi o to, że nie mają występować nazwy z innych wersji - chodzi mi o to, zeby ludzie nie wymyślali jakiś niestniejących terminów! Nie jestem teraz w stanie odnaleźć przykładów, ale widziałem już parę razy, że jednostkę Nekropolii z szóstego poziomu :P nazywa się np. Jeźdźcem Cienia czy w podobnie głupi sposób.

Gdy się Jowisz z Saturnem schodzi,
Jakże matula pszenica obrodzi!
Miecz jest krzyżem: On na nim umierał,
Na piersi Marsa bogini westchnęła.
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2010-01-05, 20:50   

Niczego nie zarzucam, po prostu napisałem, jak ja to widzę :-)

Osobiście trzymam się zapisu Zamek, Twierdza, dla rozróżnienia z codziennym znaczeniem tych wyrazów. Tak samo Szkielet i Złoty Smok, ale nie mam pojęcia, czy to poprawne -.-'
 
 
Sauron 
Członek SG-1



Pomógł: 6 razy
Wiek: 25
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 512
Skąd: Z Marsa
Wysłany: 2010-01-08, 15:46   

Ja nie wiem, jak się poprawnie to pisze - z dużej czy z małej litery, ale jestem raczej za dużą.
Ostatnio zmieniony przez Tarnoob 2010-01-18, 13:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Paweł 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 18 Lut 2008
Posty: 4001
Wysłany: 2010-01-08, 17:22   

Nazwy miast piszę osobiście z wielkiej litery, podobnie jak nazwy jednostek. Może i to nie jest poprawnie, ale wygląda to bardziej wyraźnie, jednostki imion nie mają, więc uważam, że wypada pisać nazwy ich z wielkiej litery. W przypadku miast, niektórzy zamiast słowa "miasto" piszą zamek, tu się zgadzam to słowo powinno być napisane z małej litery, ale jak ktoś np. podaje Bastion to tu już powinno być to napisane z wielkiej litery, ponieważ to nazwa jakiejś nacji jest.
Bardziej aprobuję pisanie nazw miast i jednostek z wielkiej litery w celu lepszej czytelności. ;-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 1 z 4
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group