Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Do zakończenia I etapu konkursu MapMaker AW pozostało 4 dni
Odpowiedz do tematu
Konkurs na mapę - propozycje
Autor Wiadomość
mbehemot 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 547
Wysłany: 2015-11-17, 15:11   Konkurs na mapę - propozycje

Kolejny raz pojawiła się na forum propozycja konkursu na mapę. Dlatego postanowiliśmy z Malekithem spróbować zorganizować taki konkurs.

Chciałbym, abyście przedstawili swoje propozycje odnośnie przebiegu, np.
1. Jaki czas byłby wystarczający na utworzenie dobrej mapy.
2. Warunki odnośnie budowy mapy (np. tylko rozmiary L, XL, powierzchnia wody poniżej 50%, wymagane zdarzenia czasowe itp.) - a może zupełna dowolność?
3. Propozycje nagród (co by was najbardziej ucieszyło ;) )
4. Sposób oceniania.

Jeśli chodzi o punkt ostatni, to z Malekithem mamy propozycję, aby każdy zarejestrowany użytkownik mógł oddać głos na wybraną mapę (lub np. 3 mapy jeśli będzie dużo zgłoszeń) pod warunkiem, że napisał na forum przynajmniej np. 10 postów lub ma zarejestrowane konto przed ogłoszeniem konkursu (aby zminimalizować ryzyko zakładania wielu kont).
 
Ravciozo 
Wielki Wuadca



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 874
Skąd: Polska, Opole
Wysłany: 2015-11-17, 15:44   

1. 3 miechy?
2. proponuję L-XL, a powierzchnię wody i podziemia pozostawić w dowolności. Bardzo ważną sprawą jest ustalenie czy ma to być mapa na singla czy hot-seat.
3. Tego akurat nie wiem
4. Głosowanie jest OK, zastanawiam się jeszcze nad czymś w stylu programu "Ugotowani". Każdy uczestnik konkursu oceniałby w jakiejś skali każdą mapę. Ewentualnie podciągnęło by się jeszcze jury w składzie kilku znanych forumowiczów i zsumowało oceny. Jest to trochę problematyczne, bo każdy uczestnik musiałby zagrać w każdą z map, ale to tylko takie rzucone pomysły.

And we'll all dance alone to the tune of your death...
 
Volkor
[Usunięty]

Wysłany: 2015-11-17, 16:11   

Super, że pomysł na konkurs spotkał się z aprobatą. Moje propozycje:

1. 2 miesiące na zrobienie mapy
2. nielimitowana ilość map do nadesłania
3. głosy na mapę oddawane w recenzjach z uzasadnieniem
4 [b]pod uwagę brane głosy wyłącznie użytkowników zarejestrowanych przed ogłoszeniem konkursu
5. rozmiar tylko XL
6 całkowita dowolność typu mapy, tj. single, hot seat, ilość graczy, fabuła, woda, podziemia etc.
7 podana lista zbanowanych zaklęć, artefaktów, bohaterów
 
Begrezen 
ostatnia ostoja AW



Pomógł: 20 razy
Wiek: 100
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 869
Skąd: z jaskini mbehemota
Wysłany: 2015-11-17, 17:14   

Jeśli chodzi o rozmiar mapy, to można by wyznaczyć 3/4 oddzielne kategorie w tym konkursie, jeden na mapy rozmiaru XL, drugi na L, trzeci na M, a najmniejszy S to nie wiem czy jest sens :P Moim zdaniem brać wszystkie mapy do jednego worka i je potem porównywać nie byłoby łatwo, no chyba że zgłoszeń nie będzie zbyt wiele, to wtedy razem niech beda :-D
Cytat:
1. Jaki czas byłby wystarczający na utworzenie dobrej mapy.
3 miechy
Cytat:
2. Warunki odnośnie budowy mapy
Myślę, że dowolność mapy jest OK, nie ogranicza autora :P no tam tylko może rozmiar bez S-ki
Cytat:
3. Propozycje nagród (co by was najbardziej ucieszyło ;) )
Pewnie Heroes 3 HD :D może też jakieś książki? np. Wiedźmin?
Cytat:
4. Sposób oceniania.
Każdy zarejestrowany użytkownik z minimum 10 postów i stażem na forum - ponad 30 dni. No i każdy głos powinien zawierać jakąś bardziej szczegółową recenzję, a nie "mapa najfajniejsza bo lubie takie". Np. można ustalić, że recenzja powinna zawierać minimum 100 znaków :P
Cytat:
podana lista zbanowanych zaklęć, artefaktów, bohaterów
dlaczego? to od twórcy mapy powinno zależeć, czy chce coś wyłączyć z mapy czy nie, tu też autor powinien mieć wolną rękę.
Cytat:
5. rozmiar tylko XL
Absolutnie nie. To by znacznie ograniczyło liczbę uczestników, nie każdy ma chęci/czas/ambicje/pomysł tworzyć tak wielką mapę. Gdyby był tylko rozmiar XL to uczestników można by policzyć na palcach jednej ręki.
Cytat:
2. nielimitowana ilość map do nadesłania
Jeżeli byłyby wyznaczone te kategorie o których pisałem na początku postu, to powinien być limit na wysłanie jendej mapy XL, jednej L, jednej M. Pomyśl tylko, co będzie jak ktoś ma dużo czasu(zakładając, że czas na zrobienie mapy to 3 miechy) zrobi sobie 10 mapek, a ktoś kto będzie miał mniej czasu zrobi jedną. Jak nie będzie limitu, to pewnie znalazłyby się osoby, które wyślą po 20 xD
No i kolejna kwestia. Mapy, które miałby brać udział w konkursie miałyby być robione od zera od czasu rozpoczęcia konkursu? Bo np. jak ktoś wcześniej już zaczął sobie robić jakąś tam mapkę dla fun'u, zrobił ją załóżmy w 30%, a tu prosze powstał konkurs i czo? Taka mapa by już nie mogła brać udziału w konkursie? I trzeba by od nowa ją zrobić? xD Usunąć ją i robić od początku to samo xD
Teoretycznie, ktoś mógłby też wcześniej sobie robić mapki tylko dla siebie i jak zobaczy taki konkurs to wrzuci swoje najlepsze arcydzieła XL których nikt nie przebije :O

Ehhh miał być krótki post, troche sie rozpisałem :->

https://cdn.discordapp.com/attachments/423457907317669898/642878021015044126/9LPPDD2GQOnd.gif
Członek Stowarzyszenia Pogromców Map i honorowy mapmaker IV stopnia.
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-11-17, 17:31   

1. Ze 2 miechy
2. L + - reszta dowolnie
3. Zależy od budżetu
4. Ten punkt jest najbardziej problematyczny, najlepszym pomysłem jest tak jak napisałeś Mbeh czyli żeby oceniali inni użytkownicy jednakże dodałbym odpowiednie kryteria i skale, coś jak w "oceń usera powyżej". Czyli na przykład:

1. Wygląd mapy 0-10
2. Grywalność 0-10
3. Fabuła 0-10
4. Nie mam pomysłu 0-6

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2015-11-17, 17:55   

mbehemot napisał/a:
1. Jaki czas byłby wystarczający na utworzenie dobrej mapy.

Nie za długi ;-) Żeby niepotrzebnie nie przeciągać konkursu w czasie. 6 tygodni, max 2 miesiące.

mbehemot napisał/a:
3. Propozycje nagród (co by was najbardziej ucieszyło ;) )

To już zależy od adminów, na ile was stać?

Volkor napisał/a:
2. nielimitowana ilość map do nadesłania

Idźmy w jakość, nie ilość! Pamiętaj, że potem mamy te mapy przejść, ocenić i porównać. Jak będzie 20 map, to będziemy je przechodzić długo i nie wszyscy zdążą. A jak oceniać potem mapy, w które się nie zdążyło zagrać? Więc tu uwaga do organizatorów. Pamiętajcie, że przy ogromnej ilości map nie da rady ich przejść i realnie ocenić. Nawet przy mega staraniach, nie mam czasu na przejście więcej niż 10-15 map miesięcznie (zależy od ich wielkości, długości trwania rozgrywki, etc.). Więc żeby potem nie było, że przez kolejne pół roku będziemy je oceniać ;)

Begrezen napisał/a:
Jeśli chodzi o rozmiar mapy, to można by wyznaczyć 3/4 oddzielne kategorie w tym konkursie

Zanim pójdziemy z rozmachem, zróbmy najpierw jeden konkurs i zobaczmy jak to w praniu wyjdzie ;-) Potem się będzie myśleć o kolejnych kategoriach. Chociaż w sumie dobrze by było tak jak w przypadku turnieju, zrobić podział na pro (czyli tych, którzy już coś publikowali na forum) i początkujących (którzy nie tworzyli jeszcze map). Prędzej coś w ten deseń niż podział na rozmiary.

Begrezen napisał/a:
Mapy, które miałby brać udział w konkursie miałyby być robione od zera od czasu rozpoczęcia konkursu? Bo np. jak ktoś wcześniej już zaczął sobie robić jakąś tam mapkę dla fun'u, zrobił ją załóżmy w 30%, a tu prosze powstał konkurs i czo? Taka mapa by już nie mogła brać udziału w konkursie? I trzeba by od nowa ją zrobić? xD Usunąć ją i robić od początku to samo xD

Jestem za tym, żeby były to mapy robione od zera. Dlatego fajnie było by narzucić pewne kwestie twórcom. Bo wtedy mniejsza szansa, że ktoś już coś zrobił wcześniej. A dwa, łatwiej porównywać mapy o zbliżonych do siebie parametrach niż np. M na zdobycie Graala do XL na pokonanie przeciwników.

mbehemot napisał/a:
4. Sposób oceniania.

Na pewno najlepiej, żeby to byli użytkownicy zarejestrowani z odpowiednim stażem. Czyli tacy, którzy utworzyli konto przed dniem dzisiejszym (żeby nie było potem multikont).
System ocen rozważcie jeszcze coś takiego, że każdy ocenia mapę w skali od 1 do 10. Można oceniać każdą mapę osobno. Bierzecie potem średnią z wystawionych ocen i na tej zasadzie robicie klasyfikację. Mapy, które nie uzyskały minimum 5 ocen otrzymują ostatnie miejsce.
W ten sposób nie trzeba przechodzić wszystkich map. Bo jeśli będzie np. 25 map w konkursie, a ja zdążę przejść tylko 15, to jak mam je potem sklasyfikować? A jak oceniać te, których nie przeszedłem? A tak, to zawsze ktoś jakąś mapę przejdzie, ktoś jakąś mapę oceni. Uzbiera się 5 ocen, liczycie średnią i uwzględniacie mapę w klasyfikacji. Nie zbierze się 5 ocen, to przykro mi, mapa nie jest klasyfikowana.
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-11-17, 18:15   

heroes3 napisał/a:
W ten sposób nie trzeba przechodzić wszystkich map. Bo jeśli będzie np. 25 map w konkursie, a ja zdążę przejść tylko 15, to jak mam je potem sklasyfikować? A jak oceniać te, których nie przeszedłem? A tak, to zawsze ktoś jakąś mapę przejdzie, ktoś jakąś mapę oceni. Uzbiera się 5 ocen, liczycie średnią i uwzględniacie mapę w klasyfikacji. Nie zbierze się 5 ocen, to przykro mi, mapa nie jest klasyfikowana.


Bez sensu, ktoś ma przegrać w konkursie dlatego, że ludzie nie zdążyli przejść jego mapy? Moim zdaniem każdy powinien ocenić wszystkie mapy, wątpię aby był ich jakiś ogromny wysyp jeśli każdy będzie mógł dodać tylko jedną.

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2015-11-17, 18:26   

Zobaczymy ile będzie map. Bo jeśli będzie ich 5, to ja się zgadzam, żeby oceniać wszystkie po przejściu wszystkich. I wtedy np. przyznajemy 5pkt. za pierwsze miejsce, 4pkt. za drugie, itd. Każda mapa będzie oceniona tyle samo razy, więc każda ma te same szanse. Za to jeśli tych map będzie 20 (też w to wątpię, ale oby było dużo chętnych), to ja przy przechodzeniu dziesiątej zapomnę co było w pierwszej :roll: Więc przy dużej ilości map średnia ma sens.
Więc może proponuję najpierw podjąć decyzję co do warunków jakie ma spełniać mapa konkursowa. Potem zebrać listę chętnych, którzy się zgłaszają do konkursu. I wtedy wiedząc z czym mamy do czynienia podejmiemy decyzję jak to oceniać.
 
Ravciozo 
Wielki Wuadca



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 874
Skąd: Polska, Opole
Wysłany: 2015-11-17, 18:54   

Begrezen napisał/a:

Cytat:
2. nielimitowana ilość map do nadesłania
Jeżeli byłyby wyznaczone te kategorie o których pisałem na początku postu, to powinien być limit na wysłanie jendej mapy XL, jednej L, jednej M. Pomyśl tylko, co będzie jak ktoś ma dużo czasu(zakładając, że czas na zrobienie mapy to 3 miechy) zrobi sobie 10 mapek, a ktoś kto będzie miał mniej czasu zrobi jedną. Jak nie będzie limitu, to pewnie znalazłyby się osoby, które wyślą po 20 xD


Begrezen ma rację. Jestem za ograniczeniem do 1 albo 2 map. Po pierwsze z uwagi na różną ilość czasu na tworzenie (przy 3 miechach, to każdy powinien się wyrobić), a po drugie, żeby było potem komu to wszystko przechodzić.

I mam jeszcze jeden super pomysł:
Na jedne mapy trzeba tyle czasu, na drugie tyle. Zróbmy (moja propozycja) tak: ogłośmy kilka konkursów naraz, ale z różnymi datami zakończenia. Wtedy robiąc np. M-kę możemy oddawać pracę i zająć się następną. Czasem wolelibyśmy dopracowywać jedną mapę do perfekcji w nieskończoność, gdy inni wolą zrobić 5 w tym czasie. Daje to możliwość do super starannego przygotowania scenariusza przez jedną osobę, nie hamując przebiegu reszty konkursów i reszty userów biorących w nich udział.

And we'll all dance alone to the tune of your death...
 
Dago 
Człowiek



Pomógł: 4 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Mar 2013
Posty: 528
Skąd: jestem.
Wysłany: 2015-11-17, 19:06   

.. a potem okaże isę, że 3 osoby w końcu zrobia swoje mapy :D i ciekawe czy dalej będziecie zwolennikami ogarniczeń ilosci map na osobę (ja mam na to wywalone lekko, jak ja nawet fixów raczej nei grywam, a co dopiero zwykłych mapek :D)

Bass solo, take one.

- Jestem trollem? - Dago
- Hmmm... Masz 40hp i się regenerujesz. Tak. - Malekith
 
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2015-11-17, 21:34   

Ravciozo napisał/a:
Zróbmy (moja propozycja) tak: ogłośmy kilka konkursów naraz, ale z różnymi datami zakończenia.

A może zróbmy na początek jeden i zobaczmy, ilu jest chętnych, ile zgłoszeń, ile map i w ogóle jak to wyjdzie? :roll: Nie jestem przeciwny wielu konkursom jako tako, tylko uważam żeby zaczynać od rzeczy "małych" i realnych do osiągnięcia. A rozkręcać je w miarę postępów. ;-)
 
Volkor
[Usunięty]

Wysłany: 2015-11-17, 22:29   

Ciekawe są te Wasze pomysły. Generalnie chciałbym tylko kilka rzeczy:

1. XL-ka
2. z fabułą
3. temat niech wybiorą Admini żeby każdy musiał zacząć "od zera"
4. co do nagród, to kubek AW i heroes 4 by mi pasował :mrgreen:
 
Dago 
Człowiek



Pomógł: 4 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Mar 2013
Posty: 528
Skąd: jestem.
Wysłany: 2015-11-17, 23:42   

... A ja szczerze nei rozumiem, dlaczego macie jakiś problem z tym, że ktoś na konkurs podeśle jakieś swoje (dobre) dzieło zrobione na zupełnei inną okazję. To całkiem naturalne - mam coś dobrego, to wysyłam do konkursu. Skoro zrobiłem to ja, to tak samo jest moją pracą jak coś, co zrobię dziś. Zupełnie bez sensu.

Bass solo, take one.

- Jestem trollem? - Dago
- Hmmm... Masz 40hp i się regenerujesz. Tak. - Malekith
 
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2015-11-18, 05:29   

heroes3 napisał/a:
Za to jeśli tych map będzie 20 (też w to wątpię, ale oby było dużo chętnych), to ja przy przechodzeniu dziesiątej zapomnę co było w pierwszej


Dlatego dobrze byłoby zrobić skale i odpowiednie kryteria oceniania (o których już wspominałem), przechodzisz jedną mapkę i zapisujesz sobie gdzieś w notatniku poszczególne oceny dla niej. Myślę, że to lepsze niż ustawianie map w kolejności jak w forumowej liście przebojów bo jedna mapa może mieć lepszą fabułę ale gorzej wyglądać.

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
Volkor
[Usunięty]

Wysłany: 2015-11-18, 07:30   

Dago ma poniekąd rację. Równe szanse w konkursie byłyby tylko w warunkach laboratoryjnych, gdzie na komendę "czas start" każdy miałby np. 2 miechy na wykonanie mapy :D. Interesują mnie tylko L i XL, do reszty nie siadam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 1 z 15
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group