Akademia Wojny - forum

Hyde park - Najwspaniejsze imperium w historii

Morgan-Ghost - 2010-07-19, 02:37
:
Tomson napisał/a:
Napolen był wspaniałym strategiem ale Rosjanie ich wykiwali ;|

Raczej sami się wykiwali, bo kto o zdrowych zmysłach strategicznych zakłada podbój takich obszarów przed nadejściem zimy? I rzuca do tego wszystko bez logistyki?

Zagłosowałem na Wielką Brytanię z czasów wiktoriańskich. Imperium, które drogą morską podporządkowało sobie spory kawałek ziemi (coś około 1/4 powierzchni lądów ziemi). Imperium, które mimo upadku tak naprawdę nie upadło. Serce - wyspy brytyjskie - nie zostały nigdy podbite.
Pioter ziom - 2010-07-19, 10:58
:
Morgan-Ghost napisał/a:
Serce - wyspy brytyjskie - nie zostały nigdy podbite.


Jedynym zagrożeniem była Francja, ale podbój WYSP nie jest łatwy , gdyby Polska zamieniłaby się miejscami z GB, to jestem ciekaw jakby się to potoczyło dalej...


Cytat:
Raczej sami się wykiwali, bo kto o zdrowych zmysłach strategicznych zakłada podbój takich obszarów przed nadejściem zimy? I rzuca do tego wszystko bez logistyki?


I tutaj racja.

Cytat:
Zagłosowałem na Wielką Brytanię z czasów wiktoriańskich. Imperium, które drogą morską podporządkowało sobie spory kawałek ziemi (coś około 1/4 powierzchni lądów ziemi).


A jakie POTĘGI pokonało, podbiło i utrzymało na dłuższy czas owe imperium?
Leance - 2010-07-19, 12:01
:
Pioter ziom napisał/a:
A jakie POTĘGI pokonało, podbiło i utrzymało na dłuższy czas owe imperium?


W Ameryce to się musieli trochę nawalać z Francuzami, żeby przejąć pałeczkę. Utrzymanie Indii też nie było proste. Zresztą... może lepiej, jakby te wszystkie podbite kraje nie odzyskały wolności?

Pioter ziom napisał/a:
Cytat:
Raczej sami się wykiwali, bo kto o zdrowych zmysłach strategicznych zakłada podbój takich obszarów przed nadejściem zimy? I rzuca do tego wszystko bez logistyki?

I tutaj racja.


Tak to jest, jak się wydaje, że armia jest niezwyciężona. Napoleon jednak chciał nadrobić w czasie, bo słyszał, że Rosja szykuje się na niego. Jakby nie popędzał w historii, to na swoim terenie miałby duże szanse, by wygrać z Rosjanami. A tak to zostało tylko Waterloo, gdzie tez popełniono błędy taktyczne.
Morgan-Ghost - 2010-07-19, 12:54
:
Pioter ziom napisał/a:
A jakie POTĘGI pokonało, podbiło i utrzymało na dłuższy czas owe imperium?

Potęg nie powaliło żadnych, ale bez tego sama w sobie Wielka Brytania stała się Potęgą (głównie morską). Kontrolując znaczne obszary rozproszone na całej kuli ziemskiej miała dostęp do praktycznie wszystkich surowców.
Akolita - 2010-07-19, 13:15
:
Wybór najwspanialszego imperium w historii jest trudny. Wahałem sie między Cesarstwem Rzymskim a panstwem Aleksandra Wielkiego.Wybrałem druga opcje ponieważ była to armia (''aktywna'') przemiescząc się szybko podbijali wszystko co im staneło na drodze.(Aleksander za długo w Babilonii nie siedział).(Każdy ma swoje kryteria). Na plus służą im również świetnie wyszkoleni żołnierze. Z kolei nie rozumiem głosowania na persów (dużo wojsk, ale jak mówią historycy- słabe uzbrojenie-prymitywizm w walce, swojego czasu oczywiście byli grozni).
http://www.pomocdydaktycz...cedonskiego.png
FeestQ - 2010-07-19, 14:12
:
Ja nie głosuję, ponieważ trudno jest mi wskazać takowe imperium. Nie jestem wybitnym znawcą starożytności i średniowiecza, więc trudno ocenić mi jakie naprawdę było np. Imperium Perskie czy Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego.

Z tych państw nowożytnych to byłbym za Carstwem Rosyjskim. Ale miało ono wiele słabości. Podobnie było z Francją Napoleona. Anglii Wiktoriańskiej nie biorę pod uwagę, bo co to za sztuka podbijać terytoria, masakrując Hindusów, Aborygenów czy rdzennych Afrykan.

A gdzie w ankiecie USA z czasów współczesnych ? :lol: :lol: :lol:
Akolita - 2010-07-19, 16:45
:
I co? Może jeszcze Korea, Iran? Co takiego osiągnęły Stany w porównaniu do np.
Cesarstwa Rzymskiego? Nie prowadzi wojen (ale na szczęście trzyma łape prawie na
wszystkim). Ameryka terenów podbijać nie będzie na szczęście... :lol: