Obrażenia od tarczy ognia ifrytów mogą wynosić maksymalnie 20% łącznych punktów życia jednostek w ich oddziale.
Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia [RoE] (Odrodzenie Erathii) jest strategiczną grą turową wydaną 1 czerwca 1999 roku (USA) przez firmę The 3DO Company. Grę zaprojektowali Jon Van Caneghem, Jeff Blattner, David Mullich, Greg Fulton. Kontynuatorka kultowej serii Heroes of Might and Magic. Trzecia część uznawana jest za najlepszą i słynie jako "strategia wszechczasów".
Gra znana jest również pod nazwą Heroes III oraz HoMM 3.
Historia będąca tematem gry Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia ma miejsce na kontynencie zwanym Antagarichem w świecie Enroth. Opowiada o zwycięskiej wojnie Erathian w starciu z nieprzyjaciółmi, którzy najechali na ich kraj w roku 1165 po Ciszy. Wykorzystując zamieszanie spowodowane śmiercią króla Gryphonhearta Erathia została zaatakowana naraz z wielu stron przez Tatalię, Krewlod, Nighon, Eeofol oraz Deyję.
Powiększ mapęFabuła rozpoczyna się w szczęśliwym dla Erathian momencie, gdy na pogrzeb ojca przybyła córka władcy - królowa Enroth Katarzyna i po wylądowaniu w miejscowości Caryatid rozpoczęła kontrofensywę przeciw najeźdźcom z Nighonu i Eeofolu. Po wypędzeniu wrogów z trzech erathiańskich miast: Plinth, Trailii i Mirham oraz z podziemnej twierdzy Nighończyków Terraneus siły królowej ruszają w kierunku Steadwick. [...] Czytaj więcej na MMWiki.
Do gry przygotowano dwa oficjalne dodatki oraz jeden, nieoficjalny stworzony przez fanów. Oprócz tego powstało wiele patchy i modyfikacji mających na celu wprowadzenie nowych elementów i usprawnień do gry. W planach było także, i nadal jest sporo większych projektów. Niestety duża ich część upadła bądź jest kompletnie niegrywalna.
1. Heroes of Might and Magic III: Armageddon's Blade [AB] (Ostrze Armagedonu) jest pierwszym z oficjalnych dodatków do HoMM 3. Został stworzony w firmie New World Computing i wydany po pięciu miesiącach od premiery gry przez firmę 3DO.
Ostrze Armagedonu wprowadza przede wszystkim nowe kampanie oraz dziewiąte miasto - Wrota Żywiołów, które zamieszkują wszelkiej maści żywiołaki, nimfy i feniksy. Dowiedz się więcej...
2. Heroes of Might and Magic III: The Shadow of Death [SoD] (Cień Śmierci) to drugi z oficjalnych dodatków do gry. Producentem i wydawcą pozostały te same firmy, zaś data wydania przypada na marzec 2000 (w Polsce luty 2001).
Jedną z nowości w Cieniu Śmierci są olbrzymiej mocy artefakty składane, które czynią bohatera niezwykle potężnym. Dodatek zawiera również nowe kampanie i wiele pojedynczych scenariuszy. Dowiedz się więcej...
3. Heroes of Might and Magic III: In The Wake of Gods [WoG] (Przebudzenie Bogów) to nieoficjalny, darmowy dodatek do Heroes III, którego pomysłodawcą jest jeden z fanów gry, Slava Salnikov. W założeniach ma on rozbudować i uczynić grę ciekawszą oraz zapewnić możliwość zaawansowanej modyfikacji. Dowiedz się więcej...
Gra polega na naprzemiennym (turowym) wykonywaniu ruchów. Grający ma do wyboru udział w 6, a po zainstalowaniu dodatków - 22 kampaniach. Wówczas grając zdefiniowanym przez twórców gry bohaterem i danym miastem ma wykonać określone zadania, połączone fabułą.
Oprócz kampanii, gracz może wybrać pojedynczą misję (scenariusz). W tym drugim trybie zawodnik ma do wyboru kilkadziesiąt map, niepołączonych ze sobą spójną fabułą. W zależności od ustawień mapy, możliwy jest wybór miasta: Zamek, Bastion, Forteca, Inferno, Nekropolia, Lochy, Twierdza, Cytadela i Wrota Żywiołów (w dodatku Armageddon's Blade) oraz bohatera powiązanego z danym miastem.
Celem gry jest wykonanie zadania określonego w scenariuszu. Najczęściej polega ono na wyeliminowaniu z gry wszystkich przeciwników poprzez zdobycie ich miast na mapie.
Gracz w trakcie rozgrywki może wynająć dodatkowych bohaterów i ich szkolić dzięki zdobywaniu doświadczenia i umiejętności. Każde miasto ma 7 unikalnych jednostek z możliwością ulepszenia, 8 bohaterów bitewnych i 8 magów oraz strukturę rozbudowy. Dlatego, aby werbować wszystkie jednostki, należy odpowiednio rozbudować miasto.
Gra posiada elementy ekonomiczne. Aby kupić stwory i rozbudować zamek, niezbędne są surowce, które można znaleźć na mapie przygody lub czerpać z podbitych kopalni. Oprócz tego na mapach znajduje się szereg obiektów, które m.in. rozwijają zdolności bohatera, a także różnego rodzaju artefakty zwiększające jego siłę. Heros może kształcić się w dziedzinie magii. Dzięki poznanym zaklęciom, szanse na zwycięstwo rosną, a rozgrywka staje się dużo bardziej ciekawsza.
Obecnie już chyba nie istnieje komputer, na którym Heroes III nie mógłby zostać zainstalowany. Ale dla formalności zamieszczamy poniższe informacje.
Windows: 133 MHz CPU, 32 MB RAM, DirectX 6.0, 200 MB wolnego miejsca na twardym dysku, Windows 95 lub wyższy.
Mac: PowerPC 603e / 180 MHz Power Macintosh, 64 MB RAM, Mac OS 8.1 lub wyższy.
Linux: 133 MHz Pentium lub PowerPC CPU, 32 MB RAM, 150 MB wolnego miejsca na twardym dysku, Linux 2.2.x, XFree86 3.3 lub wyższy.