Budynki 'hordy' chronią konkretne poziomy potworów przed efektem plagi (np. Gryfi bastion, Zagajnik, Kwatery oficerskie, itd.).
Od sierpnia 2017 roku wraz z wyjściem wersji 5.0 hd moda, możemy cieszyć się darmową platformą przeznaczoną do gry multiplayer – poczekalnią online (ang. Online Lobby).
Od tego czasu do łączenia się z innymi graczami nie potrzeba już żadnych zewnętrznych programów, wystarczy mieć najnowszą wersję hd moda + hotę lub sod (wersja complete lub złota edycja - w sod poczekalnia jest niestety płatna). Najpierw zakładamy konto, potem czytamy i akceptujemy regulamin i gotowe – już możesz szukać rywala na czacie, zakładać gry (hostować) lub dołączać do już istniejących gier.
Przy zakładaniu gry można wybrać, czy gra ma być rankingowa czy też nie. Jeśli jesteśmy z kimś umówieni na grę, możemy stworzyć hasło do gry, by nikt nieproszony nie zajmował miejsca na oczekiwanego gościa. W grze rankingowej gracz, który wygrał, otrzymuje punkty, a gracz, który przegrał, traci je. Wyjście z gry rankingowej (ucieczka) bez oddania punktów jest niedopuszczalne i po kilku zgłoszeniach do adminów lobby, kończy się banem lub całkowitą utratą wszystkich rankingowych punktów.
Na czacie lub liście użytkowników (lub gdziekolwiek, gdzie dany nick występuje), klikając na wybranym nicku prawym przyciskiem myszy, pojawi się okienko informujące o liczbie punktów rankingowych danego gracza, liczbie łapek/kciuków oraz opcje dodania tej osoby do znajomych lub czarnej listy (blacklist).
Każda osoba dodana do znajomych znajdzie się na szczycie listy użytkowników online, a każda osoba dodana do blacklisty będzie na samym dole listy i nie będzie widziana nigdzie poza nią (to znaczy wszystkie jej wpisy na czacie, a także zakładane gry będą dla nas niewidoczne). Każde jedno dodanie kogoś do znajomych daje mu +1 „kciuk w górę”, a każde jedno dodanie do blacklisty daje odwrotny efekt (-1). W rezultacie, gdy ktoś ma ujemny bilans, można spodziewać się, że gracz nie będzie zbyt uczciwy i lepiej się z takim nie zadawać :).
Oprócz konwersacji na czacie publicznym, dostępnym w 3 różnych językach, mamy możliwość także pisania z każdym użytkownikiem prywatnie. Ponadto gracze z największą ilością punktów znajdują się na szczycie listy rankingowej, w której można zobaczyć statystyki wszystkich graczy – ilość pojedynków, porównać stosunek wygranych meczy do przegranych albo spojrzeć na rzadko imponującą liczbę remisów.
Po założeniu gry możemy (a nawet powinniśmy) w „więcej opcji” ustawić kilka niezbędnych lub przydatnych opcji...
Jakby tego było mało, wbudowana w hd moda wtyczka ‘hw rules’ wprowadza jeszcze dodatkowe opcje, które odsłaniają się po wciśnięciu „PvP options”.
Okienko z obrazkami miast jest tutaj nie dla ozdoby. Po kliknięciu w dany wizerunek miasta zostaje tam postawiony czerwony krzyżyk (jak na obrazku). To służy przede wszystkim powszechnej turniejowej praktyce banowania miast. Gracze na zmianę wybierają po 1 mieście, którym NIE chcą grać (lub nie chcą, by przeciwnik nim grał), do czasu aż pozostaną 3 miasta (lub 2 lub więcej, zależy od zasad turnieju i od liczby graczy) i wybierają swoje początkowe miasto spośród nich. Na mapach z większą liczbą graczy niż 2, opcji tej można użyć do wyboru miast dla graczy komputerowych.
Przejdźmy w końcu do wyboru mapy/szablonu. Multiplayer najczęściej gra się na szablonach map losowych (tzw. template) lub na arenach. Na screenie standardowa konfiguracja – szablon mapy dla 2 graczy, typ drogi brukowany (najszybszy), brak wody i siła potworów największa. Na liście szablonów, przy każdym z nich, znajduje się dodatkowa informacja podana w nawiasie, np. Balance (2p; M - L+U) - "p" oznacza liczbę możliwych graczy, "M - L+U" zakres rozmiaru mapy (L+U oznacza rozmiar L z podziemiami).
Ogólnie dla rozgrywki multiplayer zaleca się w hd launcherze włączenie opcji zapisu każdego dnia, dzięki czemu po
skończonej grze można poprosić przeciwnika o jego hasło do gry i wczytać zapis z dowolnego dnia gry, by sprawdzić
jak wyglądała sytuacja po drugiej stronie (lub jeśli zwyczajnie podejrzewamy kogoś o czitowanie). "Poproszony"
użytkownik po skończonej grze MUSI przekazać hasło do swoich zapisów na prośbę przeciwnika. Jeśli odmówi
prawdopodobnie grał nieczysto i powinno się opisać całą sytuację adminowi.
Jeśli zapomnimy hasła do naszych zapisów, będzie można je odnaleźć w folderze z zapisami („games”), w którym
automatycznie się utworzy folder z danej rozgrywki i będzie miał nazwę „data Nick gracza X vs Nick gracza Y”.
Ponadto gdy za jednym podejściem nie uda się skończyć gry, można dokończyć ją w innym terminie, wczytując wybrany
zapis (z ostatniego dnia gry oczywiście).
Warto wspomnieć, że nawet w czasie gry można w każdej chwili sobie otworzyć lobby i z kimś konwersować prywatnie lub na czacie, klikając w ikonkę dymka w prawym dolnym rogu.
Data publikacji: 30 listopada 2018
Autor: Begrezen
Super, tego właśnie szukałem