Heroes of Might and Magic III: Horn of the Abyss
Wstęp
Horn of the Abyss to pełnometrażowy fanowski dodatek do heroes III of might and magic. Zaprojektowany i stworzony z myślą o kontynuacji tej kultowej gry
Horn of the Abyss został napisany przez rosyjskich programistów i fanów heroes 3. Niestety twórcy oryginału nie zaakceptowali tej nakładki (mimo jej profesjonalizmu), dlatego dodatek ten wciąż jest nieoficjalny.
Założeniem załogi HotA od samego początku jest stworzenie dodatku, który „odświeży” pierwotne heroesy jednocześnie zachowując formę i wizję oryginalnej gry. Główny nacisk został położony na jakość każdego aspektu modowanej gry, zaczynając od usunięcia graficznych niedociągnięć wersji pierwotnej, poprzez zmiany w balansie poszczególnych frakcji, kończąc na zupełnie nowych obiektach, kampanii oraz, co najważniejsze, dodanie nowego zamku zwanego „Przystanią”.
Nowa Frakcja
W przeciwieństwie do modyfikacji opierających się na Wogu, HotA zapewnia całkowicie grywalny dziesiąty zamek, stworzony w całości od podstaw, a nie jako zamiennik któregokolwiek już istniejącego. Co więcej w przeciwieństwie do VCMI zachowuje oryginalną funkcjonalność gry i jest całkowicie stabilny, co dla przeciętnego gracza oznacza, że dodatek ten nie koliduję z oryginalną grą.
Trochę historii
„Przystań” to zamek reprezentowany przez Imperium Regan (czasem nazywane Imperium Nieskończonego Oceanu) czyli królestwo piratów osadzone na wyspach Regna. Królestwo to zostało założone przez Herecka I, władcę morskich ludów, po tym jak ze swoimi wojownikami wypędził rdzennych mieszkańców tej wyspy- Trolli. Z czasem piraci Regnan stali się dużym zagrożeniem dla pływających kupców między kontynentami Enroth (Enroth, Antagarich oraz Jadame). Imperium Regan, o którym często wspominano w Might and Magic VI i VII, było opisane również w Might and Magic VIII jako lokacja- wyspa Regan.
Niestety stoi to w drobnej sprzeczności z tym co zostało przedstawione w kampanii Armageddon’s Blade „Nieroztropna wpadka”, gdzie Imperium Regan nie doczekało się oddzielnego zamku i jest pokazane przez pryzmat klasycznych zamków, bez dodawania takich stworzeń jak piraci czy węże morskie.
Dzięki załodze HotA udało się załatać tą pustą przestrzeń w temacie Regan i dostarczyć zupełnie nową odsłonę kampanii, dla graczy pragnących dowiedzieć się nieco więcej o Imperium Regan oraz frakcji Przystani w szczególności. Inspiracje z innych serii są widoczne w tym dodatku (np. Astra, która pojawia się w liście nowych przywódców frakcji Przystani).
Fabuła
W dodatku HotA (na chwilę pisania tego artykułu) występują 3 kampanie:
- Część pierwsza - Pod piracką Banderą
- Część druga - Postrach Mórz
- Część trzecia - Róg Otchłani
Fabuła tego dodatku, w mojej opinii, stoi na bardzo wysokim poziomie dlatego zachęcam każdego do spróbowania swoich sił i przejścia wszystkich 13 scenariuszy.
Co nowego w Horn of the Abyss?
- Nowe artefakty
- Zostało stworzonych 18 artefaktów, a w tym aż 4 składane z artefaktów z oryginalnej gry. Część z nich obniża morale i szczęście, inne mają związek z nową frakcją Przystanią, pozostałe stanowią zupełną nowość w świecie Heroes.
- Nowe jednostki
- Samo miasto Przystań dodaje 7 nowych typów jednostek, reprezentowanych przez piratów, morskie wiedźmy oraz wiele innych morskich stworzeń sprzymierzonych z nimi. Dokładna lista wraz z opisem znajduje się „TUTAJ”. Ciekawostką jest, że załoga HotA pierwszy raz w historii Heroes 3 stworzyła Pirata, który ma aż dwie formy ulepszenia, najpierw do Korsarza, a potem Wilka morskiego. Prawdopodobnie pomysł został zaczerpnięty z Heroes of Might and Magic V: Dzikie Hordy.
-
Warto wspomnieć również o trzech nowych jednostkach neutralnych. Są nimi:
- Satyry - rekrutowani w Winiarniach,
- Fangarmy - rekrutowane w Zigguratach
- Leprekauny - rekrutowani w Piwiarniach.
- Nowa machina wojenna
-
HotA stworzyła nowy typ machin – Armatę, która jest alternatywą dla balisty (nie można posiadać obu tych machin na raz). Armaty nie mogą być kupione nigdzie indziej niż w kuźni nowego zamku - Przystani lub w specjalnym obiekcie na mapie – nazwanym Odlewnią. Ma dużo większe obrażenia od balisty, ale ma mniej strzał – zaledwie 8. Dodatkowo armata jest w stanie niszczyć mury podczas oblężenia, podobnie jak katapulta czy cyklopy, co znacznie zwiększa jej wartość bojową podczas oblężeń.
- Obiekty na mapie
-
HotA dodaje również mnóstwo nowych obiektów na mapie przygody. Niektóre zostały dodane w większej ilości bazując
na tym, co oferowała zwykła gra (np. monolity/portale, garnizony) natomiast inne zostały stworzone od podstaw
(nowe ozdoby terenu, banki stworzeń, kopalnie-składowiska i wiele, wiele innych). Woda w tym dodatku również
nabiera szczególnego znaczenia, nie tylko ze względu na nową frakcję, ale również na ilość nowych obiektów i
ozdób terenu, które urozmaicają rozgrywkę właśnie na niej (np. Świątynia Morza, czy Sanktuarium Obserwatorów).
- Poprawki związane z rozgrywką
- Załoga HotA dodała również bardzo ostrożne poprawki do mechaniki Heroes 3. Przykładowo umiejętność Nekromancji uległa znaczonym zmianom (tzn. procent liczby wskrzeszonych jednostek jest o połowę niższy niż w SoDzie), a we Wrotach Żywiołów zmniejszono bazowy przyrost feniksów z 2 do 1, został dodany nowy budynek hordy dla feniksów (zwiększający ich przyrost o 1), a do ulepszenia nimf wymagana jest teraz budowa uniwersytetu.
Co więcej?
Lista ważniejszych zmian:
-
Nowy teren dla wrót żywiołów
- Wprowadzono ujemne szczęście zmniejszające atak danego oddziału o połowę.
- Dodano informacje o liczebności oddziałów na mapie.
- Nowa możliwość ataku dla Liszy i Magogów, gdzie wybieramy dokładny punkt ataku obszarowego, dodatkowo Magogi nie ranią jednostek odpornych na ogień (jeśli nie znajdują się w centrum ataku obszarowego, analogicznie Lisze nie ranią jednostek odpornych na toksyczną chmurę.
-
Dodano 4 różne rodzaje wyglądu miast na mapie przygody (z podstawowych dwóch) - w zależności od stopnia
rozbudowania - Bez Fortu, Fort, Cytadela oraz Zamek.
- Niezwerbowane wojska z siedlisk na mapie kumulują się z każdym tygodniem (tak jak to było w HoM&M2).
- Zmiana działania umiejętności „Odporność” – teraz umiejętność ta zamiast procentowej szansy na odbicie obrażeń zmniejsza moc wrogiego bohatera w czasie bitwy.
-
Nowe tereny magiczne:
- Wydmy, które na polu bitwy tworzą od 15 – 20 ruchomych piasków, niewidocznych dla obu graczy.
- Pola Chwały, które zmniejszają na czas bitwy szczęście o 2 punkty.
- Spękany Lód, gdzie obrona wszystkich oddziałów jest zmniejszona o 5 punktów.
- Załoga HoTy obiecała również, że kolejne zmiany będą jeszcze bardziej nastawione na rozgrywkę wieloosobową. Innymi słowy, HotA ma stać się lepszą wersją Heroes 3 przeznaczoną na grę online.
Warto wspomnieć
We wczesnych fazach tworzenia dodatku , niektóre pomysły zostały „zamrożone na później” ponieważ wciąż toczą się o nie żywe dyskusje w kręgach graczy. Niektóre z tych pomysłów to:
- Forge - koncepcja tej frakcji została zareprezentowana przez New World Computing (jednostki, wyglad zamku)
- Cathedral - czyli frakcja, która została zainspirowana Europą XIV wieku, zwłaszcza epizodem związanym z inkwizycją (jednostki, wyglad zamku)
- Kronverk - frakcja, która miała być zbiorem śnieżnych jednostek złożonymi głównie z krasnoludów (jednostki)
Autor: Michael
Poprawki: Begrezen