Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Do zakończenia I etapu konkursu MapMaker AW pozostało 4 dni
Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat «» Następny temat
Zalew śmieciowych map i trolli w dziale map

Co robimy?
opcja a)
17%
 17%  [ 3 ]
opcja b)
0%
 0%  [ 0 ]
opcja c)
23%
 23%  [ 4 ]
opcja d)
5%
 5%  [ 1 ]
opcja c) + d)
47%
 47%  [ 8 ]
mam inny pomysł - jaki? napisz w komentarzu!
5%
 5%  [ 1 ]
Głosowań: 17
Wszystkich Głosów: 17

Autor Wiadomość
Begrezen 
ostatnia ostoja AW



Pomógł: 20 razy
Wiek: 100
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 870
Skąd: z jaskini mbehemota
Wysłany: 2017-07-24, 13:54   Zalew śmieciowych map i trolli w dziale map

Jako uczestnik konkursu pragnę wyrazić zaniepokojenie obecnym stanem rzeczy. Założyłem specjalnie na tę okazję oddzielny temat, by post nie zniknął gdzieś w przypływie innych postów. Chciałbym tutaj teraz poruszyć pewną bardzo ważną kwestię. Jak wiemy, od pewnego czasu(ahh te wakacje) dział map boryka się z problemem śmieciowych map. Aż do dzisiaj, gdy została wprowadzona opcja usuwania map dla mapmoderatorów, ponad 10 stron w poczekalni było zalane syfem. Nie da się ukryć, że portal(a raczej dział map) oblegają trolle, które stanowią zagrożenie dla całej idei konkursu mapmaker AW. Idei, która opiera się w pewnym stopniu na obiektywizmie i w większym stopniu na uczciwości oceniających...

Załóżmy teraz najgorszy scenariusz. Trolle spamują "recenzjami" zaniżając oceny wybranym mapom konkursowym, a podnosząc średnią ocen tym mniej atrakcyjnym mapom. W takim przypadku mapa metro(z poprzedniej edycji konkursu) będzie małym pikusiem, w porównaniu z tym, do czego może dojść w tym roku.
Regulamin broni się co prawda przed słabymi mapami, wymagając 3 recenzje od zarejestrowanych użytkowników, ale co z problemem celowego zaniżania ocen? Gdy pojawi się 50 ocen od "gości" z oceną 1, a 3 recenzje od zarejestrowanych użytkowników z oceną 4/5, to ocena mapy chyba nie będzie odzwierciedlała jej "wartości", czyż nie?

Ja tu widzę następujące opcje:
a) nic nie robić, czekać na najgorsze.
b) spam recenzji nie brać pod uwage w rankingu końcowym, ale tu pojawi się zaraz problem gdzie jest granica między spam recenzją od jakiegoś trolla, a uczciwą, ale krótką recenzją zwykłego gracza. dlatego imo najlepsze rozwiązanie jest najprostsze, czyli:
c) oceniać mapy konkursowe mogą tylko zarejestrowani użytkownicy. a po zakończeniu etapu oceniania map wziąć pod lupę wszystkich nowych userów, którzy oceniali mapy, sprawdzając, czy chociażby przypadkiem nie mają tego samego IP.
d) wymóg pewnej liczby znaków koniecznych do użycia w recenzji, oraz wad i zalet mapy. oczywiście to też nie eliminuje całkowicie problemu, ale na pewno utrudni życie/działalność trollom. ale gdyby tak... opcja c) + d)?

Zostało 8 dni do rozpoczęcia konkursu, ale jeszcze nie jest za późno na zmianę regulaminu. Skoro dopuszczamy do konkursu mapę wayfarer, z linkiem do pobrania właściwej mapy w zdarzeniu czasowym... ;-) Zapraszam do głosowania w ankiecie.

https://cdn.discordapp.com/attachments/423457907317669898/642878021015044126/9LPPDD2GQOnd.gif
Członek Stowarzyszenia Pogromców Map i honorowy mapmaker IV stopnia.
 
hrabo 



Pomógł: 17 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sty 2016
Posty: 641
Wysłany: 2017-07-24, 14:17   

Tak, to może być duży problem. Generalnie ciężko znaleźć balans między weryfikacją recenzentów, a zebraniem 5+ ocen przez zdecydowaną większość map. Punkt c) to prawdopodobnie śmierć naturalna konkursu, więc chyba twarda wersja punktu d) jest najlepszym rozwiązaniem.

HoMM 3: Complete Rampage mod
 
ktoś
Gość
Wysłany: 2017-07-24, 14:40   

A może by tak dodatkowo utajnić oceny do końca głosowania?
 
New Year 
Rinasce piu gloriosa



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 20 Gru 2015
Posty: 666
Skąd: Z krainy ognia
Wysłany: 2017-07-24, 14:41   

ktoś napisał/a:
A może by tak dodatkowo utajnić oceny do końca głosowania?

"Recenzje będą ukryte dla wszystkich użytkowników (również autorów map) aż do zakończenia II etapu. W trakcie oceniania znana będzie tylko liczba wystawionych recenzji."
Proszę czytać regulamin przed zadawaniem pytań.

Feniks zawsze zaczyna ale TO ZAWSZE
 
ktoś
Gość
Wysłany: 2017-07-24, 14:47   

tylko co jak po odtajnieniu okaże się że część recenzji to masło maślane, albo same znaki .. będziecie wyrzucać te recenzje i oceny?
 
xCandrev

Dołączył: 23 Lip 2017
Posty: 4
Wysłany: 2017-07-24, 15:12   

Nie wiem czy robi to jedna osoba podmieniająca ip (raczej mało prawdopodobne) albo jeden troll zrobił kilka mapek inni ludzie to zobaczyli i to spowodowało efekt domina itd itd... już kiedyś o tym mówiłem
 
Ravciozo 
Wielki Wuadca



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 874
Skąd: Polska, Opole
Wysłany: 2017-07-24, 15:40   

Raczej jedna-dwie osoby urażone rzeczowym podejściem Begrezena do oceny moderatorskiej. Jestem za połączeniem c) i d). Trolle mają jedną wadę - musi im się chcieć. Nakażmy napisać długą recenzję nt. każdej mapy. Taką...serio długą. W porównaniu z czasem grania mapy to będzie nic, a jeśli ktoś będzie chciał celowo konkurs niszczyć, to nwm czy będzie mu się chciało pisać "z d*py" dwadzieścia np. 200-słownych wypracowań (oczywiście limit wymyśliłem tak o, bez przygotowania). Co do zmieniania ip...IP można zmieniać, ale 1 - nie mamy pewności czy nasz zły gość to potrafi, 2 - nawet, jeśli można blokadę w postaci wykrywania ip obejść, to nie znaczy, że nie należy spróbować tropić. To jakby 1 września 39' od razu się poddać :/
Co do granicy pomiędzy trollrecenzją i zwykłą - cóż, mamy mądrych recenzentów - dadzą radę :P Ja np. dostałem w zeszłym roku recenzję "kapitalna, 5/5" i się liczyła, ale pomimo tego nie mam nic przeciwko, żeby takie recenzje w tym roku odsiewać.

And we'll all dance alone to the tune of your death...
 
xCandrev

Dołączył: 23 Lip 2017
Posty: 4
Wysłany: 2017-07-24, 15:45   

Jeżeli będzie wprowadzona taka " słowna granica " to Troll przytrzyma przez chwilę jedną literę na klawiaturze wystawi ocenę i już :c

[ Dodano: 2017-07-24, 16:46 ]
Chyba że chodzi ci o taką recenzje do sprawdzenia to sie zgadzam :)


 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-24, 15:54   

Jestem za opcją a.

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
[HA]Imm0rt4l 
will never die



Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 07 Mar 2015
Posty: 103
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-07-24, 16:55   

Opcja c + d imo najlepsza ;-)
 
 
Smok

Dołączył: 22 Lip 2017
Posty: 3
Wysłany: 2017-07-24, 17:01   

IMHO nie potrzeba sztywnych reguł co do ilości znaków itp. Wystarczy, że recenzja będzie uzasadniać wystawioną ocenę.
 
ktoś
Gość
Wysłany: 2017-07-24, 17:11   

wtedy ktoś napisze "fajna" i da 5 starrów xD
albo napisze "idiotyczna" i da jedną xD
 
Smok

Dołączył: 22 Lip 2017
Posty: 3
Wysłany: 2017-07-24, 17:20   

ktoś napisał/a:
wtedy ktoś napisze "fajna" i da 5 starrów xD
albo napisze "idiotyczna" i da jedną xD

"fajna" czy "idoiotyczna", to są opinie, nie uzasadnienia. Po co to pisać, skoro od tego są gwiazdki? Żeby opinia była coś warta, wypadało by ją jeszcze poprzeć jakimiś argumentami.
 
Anonymous
Gość
Wysłany: 2017-07-24, 18:24   

[quote="xCandrev"]Jeżeli będzie wprowadzona taka " słowna granica " to Troll przytrzyma przez chwilę jedną literę na klawiaturze wystawi ocenę i już :c [/quote]

Wtedy z góry będzie wiadomo że to lewa recenzja i można ją bez skrupułów usunąć:)
 
Dago 
Człowiek



Pomógł: 4 razy
Wiek: 28
Dołączył: 03 Mar 2013
Posty: 528
Skąd: jestem.
Wysłany: 2017-07-24, 21:55   

Ludzie, nawet w prawie (takim prawidzwym, choćby karnym, gdzie ktoś może pójśc isedzieć albo zapłacić grzywnę XD) są sytuacje pozostawione do jakiejś swobodnej oceny sędziego. Klauzule generlane itd. NIE DA SIĘ (wbrew temu, co sądzono w XXIII wieku) stworzyc systemu prawa, w którym sędiza byłby tylko robotem. Zawsze dojdzie się do momnethu, gdy lepiej zostawic sędziemu ocenę - w tym wypadku - czy czyjaś recenzja jest trollem czy nie. Tyle od niezainteresowanego sytuacją, ale powiedzmy w jakimś stopniu zainteresowanego tematem waszej rzomowy XD.

Bass solo, take one.

- Jestem trollem? - Dago
- Hmmm... Masz 40hp i się regenerujesz. Tak. - Malekith
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 1 z 3
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group