Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Trwa II etap konkursu MapMaker AW
Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat «» Następny temat
Żeby słoma z butów nie wystawała...
Autor Wiadomość
Xeno 
xeno



Pomógł: 27 razy
Wiek: 29
Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 2202
Wysłany: 2011-12-28, 12:58   

Amerykanie to idioci. Mało który wie coś po za swoim fachem...
 
 
yarzapp 
Scrab



Pomógł: 36 razy
Wiek: 34
Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 2169
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-12-28, 15:52   

Hehe, Xeno napisał wprost to o czym żeśmy sarkali na poprzednich stronach.


Robak nie musi otwierać drzwi, bo przechodzi pod nimi. Leming nie walczy z problemami, bo ich nie zauważa.
 
 
Xeno 
xeno



Pomógł: 27 razy
Wiek: 29
Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 2202
Wysłany: 2011-12-28, 19:47   

A tu są poprzednie strony?
 
 
tylkoontamstoi 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 387
Skąd: 973!
Wysłany: 2012-01-07, 02:06   

Są i to aż 2. A swoją drogą Amerykanie to rzeczywiście idioci.

Black Metal to wojna - więc pompuj rower dla szatana!
 
 
Leance 



Pomógł: 44 razy
Wiek: 30
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 2682
Skąd: Warszawa / Lublin
Wysłany: 2012-01-07, 15:34   

tylkoontamstoi napisał/a:
Są i to aż 2. A swoją drogą Amerykanie to rzeczywiście idioci.

Ciekawe, dlaczego tak sami oni myślą o nas...
 
Xeno 
xeno



Pomógł: 27 razy
Wiek: 29
Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 2202
Wysłany: 2012-01-07, 17:11   

Polacy przynajmniej mają wiedzę nieco rozszerzoną, a że spora ilość Polaków to idioci sam wiem. Wystarczy popatrzeć na nasz sejm.
 
 
tylkoontamstoi 



Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 07 Cze 2010
Posty: 387
Skąd: 973!
Wysłany: 2012-01-13, 15:42   

Xeno napisał/a:
Wystarczy popatrzeć na nasz sejm.


A czy to się mieści w ogóle w jakiś granicach brania pod uwagę? To idiotyzm sam w sobie.

Black Metal to wojna - więc pompuj rower dla szatana!
 
 
Mandraghora 



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Cze 2012
Posty: 578
Wysłany: 2012-06-23, 18:16   Re: Żeby słoma z butów nie wystawała...

Tarnoob napisał/a:
Przy okazji: jak się przekonać, czy rozmówca jest wsiunem albo analfabetą?
[...]
2. Mówi "zrób tą rzecz" zamiast tę rzecz (biernik, rodzaj żeński)


Gwoli ścisłości: zasada dotycząca używania "tą" z narzędnikiem i "tę" z biernikiem rzeczowników rodzaju żeńskiego jest normą wzorcową w pisowni, w mowie natomiast używanie "tą" z biernikiem (a więc tą rzecz, tą książkę) jest dopuszczalna i nie świadczy o byciu wsiunem czy analfabetą. Skoro już jesteśmy purystami. ;)

Tarnoob napisał/a:
5. Źle wymawia nazwy dat: "czternasty listopad", "pierwszy wrzesień" zamiast czternasty listopada, pierwszy września, itd.


Też niezupełnie. "Czternasty listopada" i "czternastego listopada" są poprawne, "czternasty listopad" zaś - jest formą dopuszczalną, choć z pewnością nie wzorcową.

Internal napisał/a:
Mówi się znikł czy zniknął?

yarzapp napisał/a:
zniknął


Obie formy są poprawne. ;-)

Paweł napisał/a:
Nazwy miast piszę osobiście z wielkiej litery, podobnie jak nazwy jednostek. Może i to nie jest poprawnie, ale wygląda to bardziej wyraźnie, jednostki imion nie mają, więc uważam, że wypada pisać nazwy ich z wielkiej litery. W przypadku miast, niektórzy zamiast słowa "miasto" piszą zamek, tu się zgadzam to słowo powinno być napisane z małej litery, ale jak ktoś np. podaje Bastion to tu już powinno być to napisane z wielkiej litery, ponieważ to nazwa jakiejś nacji jest.
Bardziej aprobuję pisanie nazw miast i jednostek z wielkiej litery w celu lepszej czytelności.


Podpisuję się pod tym obiema rękami! Tak na wszelki wypadek - zostało w tej kwestii ustalone jakieś forumowe wspólne stanowisko? :-P

Life is complex: it has both real and imaginary components.
 
 
Markotny

Dołączył: 22 Sie 2012
Posty: 6
Wysłany: 2012-08-24, 22:37   

Bardzo często spotykam się z wyrażeniem, które mnie irytuje, a mianowicie:
"Kogo jest ta myszka?", "Kogo jest ten rower?", czy zwyczajne "Kogo to?".
Zamiast "kogo?" powinno się używać "czyj?", "czyja?", "czyje?".
Moim zdaniem jest to dosyć poważny błąd tym bardziej, że w klubie, w którym trenuje 90% osób tak mówi i strasznie mnie to drażni.
Co wy o tym sądzicie?
 
Gandalf 
Ujemny Epsilon



Pomógł: 24 razy
Wiek: 103
Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 1690
Skąd: Wiskitki
Wysłany: 2012-08-24, 22:55   

To, że sporo osób popełnia ten błąd, może Cię irytować, lecz nie ma żadnego wpływu na to, czy jest on poważny, czy też nie. Masa osób myli np. "ilość" z "liczbą" (ilość cukru potrzebnego do czegoś, ale już liczba zadań, liczba talerzy...), ale to nie czyni tego błędu poważniejszym niż w hipotetycznej sytuacji, w której mało kto/nikt by go nie popełniał, jak też nie skłania do uznania go za poważniejsze uchybienie od np. "poszłem do doma" (no dobra, tu są dwa błędy, niech tam nawet "poszłem do domu").
Osobiście staram się zwracać uwagę na to, jak ja mówię i piszę, reszta niech się sama o siebie troszczy, choć muszę przyznać, że wkurza mnie bardzo np. "w każdym bądź razie" czy "włanczam". Większość ludzi zawsze będzie wyrażała się niedbale i nic na to nie poradzisz, więc lepiej po prostu się przyzwyczaić.
Kiedyś nagminnie poprawiałem ludzi i w efekcie wcale nie mówili lepiej, a jeszcze uważali mnie za nadętego, czepialskiego dupka i pyszałka (taak, niektórym się wydaje, że jeśli ktoś ich poprawia, to od razu jest przepełniony pychą...). Traciłem w ten sposób czas i energię, raczej nie warto.
EDIT: Co do tego konkretnego błędu, odpowiadając już na pytanie, jest trochę irytujący, ale da się przeżyć (moja babcia często tak mówi, a ona sprawia wrażenie niereformowalnej, więc pozostało mi...), co do jego "poważności" chyba trudno ustalić obiektywne kryteria (już łatwiej porównać jakieś błędy ze sobą, acz na poziomie poniżej filologii, z którą nic wspólnego nie mam, to też może być kwestia subiektywnych odczuć), a bez tego takie wartościowanie nie ma większego sensu.

Young man, in mathematics you don't understand things. You just get used to them.
 
 
Tormentor 
ParagwajskiSzermierz



Wiek: 35
Dołączył: 14 Sty 2011
Posty: 75
Wysłany: 2012-08-24, 23:53   

Ja sobie słownictwo dzielę na dwie strony. Jak by ująć.
Np. na forum internetowym staram się nie popełniać błędów ortograficznych, pisać w miarę stylistycznie( mnie na przykład strasznie drażni spacja przed przecinkiem).
Jak jestem na dworze w towarzystwie ziomków to "se godom jak mi się podoba".

"I love it when a plan comes together".
 
Mandraghora 



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Cze 2012
Posty: 578
Wysłany: 2012-08-25, 00:00   

Tormentor napisał/a:
Np. na forum internetowym staram się nie popełniać błędów ortograficznych, pisać w miarę stylistycznie( mnie na przykład strasznie drażni spacja przed przecinkiem).


A jej brak przed nawiasem, za to obecność zaraz po, to już nie? :-P

Life is complex: it has both real and imaginary components.
 
 
Tormentor 
ParagwajskiSzermierz



Wiek: 35
Dołączył: 14 Sty 2011
Posty: 75
Wysłany: 2012-08-25, 13:12   

Oj tam zdarza się. Chyba za bardzo chciałem być poprawny i stąd ten błąd. No ale spacja przed przecinkiem jest niepodważalnie najbardziej irytującym błędem. :-)

"I love it when a plan comes together".
 
Tarnoob 
stary wyjadacz



Pomógł: 24 razy
Wiek: 28
Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 611
Skąd: Warmia
Wysłany: 2012-08-25, 13:27   

Mnie z kolei wkurza trochę niepotrzebny dodatkowy enter po cytacie. :-P

Kiedyś za to ostro terroryzowałem to forum, ale uznałem, że nie ma już dla Was ratunku a poza tym nie chce mi się tyle poprawiać czy banować.

Rozród nie jest prawem człowieka.
 
 
Amitamaru 



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 10 Sie 2009
Posty: 1495
Wysłany: 2012-08-25, 15:38   

Tarnoob napisał/a:
poza tym nie chce mi się tyle poprawiać czy banować.

Nie możesz ani jednego ani drugiego...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 3 z 4
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group