Akademia Wojny - Portal Heroes of Might and Magic III

Do zakończenia I etapu konkursu MapMaker AW pozostało 4 dni
Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat «» Następny temat
Konkurs MapMaker AW, ad 2017, kiedy?

Z jakim wyprzedzeniem powinna być podana informacja o starcie konkursu w 2017 r.?
1 miesiąc
12%
 12%  [ 3 ]
2 miesiące
12%
 12%  [ 3 ]
3 miesiące
40%
 40%  [ 10 ]
4 miesiące
16%
 16%  [ 4 ]
5 miesięcy
20%
 20%  [ 5 ]
Głosowań: 25
Wszystkich Głosów: 25

Autor Wiadomość
Petrus Maximus 


Dołączył: 27 Lis 2016
Posty: 14
Wysłany: 2016-11-28, 21:57   

hrabo napisał/a:
Petrus Maximus napisał/a:
Równie dobrze możesz rozegrać połowę i już ocenić.


A ten pomysł jest jeszcze gorszy od poprzedniego. Ma wszystkie jego wady, a jeszcze bardziej rozrzedza oceny.


Ale zobacz: ten pomysł wyeliminuje taką sytuację, że ktoś celowo zaniża oceny innych map, żeby zwiększyć szanse swojej na zwycięstwo. Głosowanie na swoją zostałoby oczywiście zabronione. Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy dlaczego ocenianie map samodzielne w skali 1-5 tak jak to było ostatnio zrobione jest bardzo dobre, ale głosowanie w systemie: jedna 5 jedna 4 ... i jedna 1 jest już bardzo złe. W obu przypadkach nie trzeba przecież testować wszystkich.

Faktycznie byłby problem z tymi którzy głosują dla jaj albo z nudów przy zasadzie 1 osoba - 1 głos. Może system ten wyżej się sprawdzi? Jeszcze nad jednym myślę, w poprzedniej edycji była taka możliwość, że np. ta sama osoba dała trzem różnym mapom 5. Nie wiem czy tutaj już jest niesprawiedliwość. Któraś z nich musi się najbardziej podobać.
Ostatnio zmieniony przez Petrus Maximus 2016-11-28, 22:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
hrabo 



Pomógł: 17 razy
Wiek: 32
Dołączył: 07 Sty 2016
Posty: 641
Wysłany: 2016-11-28, 22:00   

Petrus Maximus napisał/a:
Ale zobacz: ten pomysł wyeliminuje taką sytuację, że ktoś celowo zaniża oceny innych map, żeby zwiększyć szanse swojej na zwycięstwo.


No, tylko założy multikonta i sobie wywinduje swoją.

Koleś, jestem zwykle cierpliwy, ale Ty wciąż nie rozumiesz jak gigantyczne patologie generuje Twój system. Zastanów się nad tym jeszcze raz.
 
New Year 
Rinasce piu gloriosa



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 20 Gru 2015
Posty: 666
Skąd: Z krainy ognia
Wysłany: 2016-11-28, 22:01   

hrabo napisał/a:
Koleś, jestem zwykle cierpliwy, ale Ty wciąż nie rozumiesz jak gigantyczne patologie generuje Twój system. Zastanów się nad tym jeszcze raz.

W 100% zgadzam się z hrabo.

Feniks zawsze zaczyna ale TO ZAWSZE
 
Petrus Maximus 


Dołączył: 27 Lis 2016
Posty: 14
Wysłany: 2016-11-28, 22:08   

W takim razie zostawmy wszystko, tak jak jest teraz.
Ostatnio zmieniony przez Petrus Maximus 2016-11-28, 22:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
New Year 
Rinasce piu gloriosa



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 20 Gru 2015
Posty: 666
Skąd: Z krainy ognia
Wysłany: 2016-11-28, 22:08   

Petrus Maximus napisał/a:
Faktycznie byłby problem z tymi którzy głosują dla jaj albo z nudów przy zasadzie 1 osoba - 1 głos. Może system ten wyżej się sprawdzi? Jeszcze nad jednym myślę, w poprzedniej edycji była taka możliwość, że np. ta sama osoba dała trzem różnym mapom 5. Nie wiem czy tutaj już jest niesprawiedliwość. Któraś z nich musi się najbardziej podobać.

Szukanie dziury w całym. Tak mogę to nazwać. Szukasz niesprawiedliwości gdzie wlezie a ja ci powiem jedno. Nigdy nie zrobisz systemu w 100% niesprawiedliwego no chyba, że stworzysz 100 różnych zasad i wymagań ale wówczas gwarantuję konkurs będzie do kitu. To ma być głównie przyjemność, nie walka o złote kalesony. Tak po drodze twój system jest jeszcze bardziej niesprawiedliwy od tego który był użyty w poprzedniej edycji konkursu tylko ty tego po prostu nie widzisz.

[ Dodano: 2016-11-28, 22:08 ]
Petrus Maximus napisał/a:
W takim razie zostawmy wszystko, tak jak jest teraz.

Popieram.

Feniks zawsze zaczyna ale TO ZAWSZE
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2016-11-28, 22:39   

Petrus Maximus napisał/a:
[ Dodano: 2016-11-28, 12:05 ]
Mikus napisał/a:
Dodam coś od siebie:

Ocenianie tylko 3 map w skali 1-3pkt jest bez sensu i z góry zakłada znajomość wszystkich map, pomysł absurdalny, to nie złota piłka.


Nie wiem, dlaczego większość z Was zakłada, że do wystawienia trzech ocen trzeba znajomości wszystkich map. Równie dobrze możesz rozegrać połowę i już ocenić. Każdy rozegra wszystkie mapy - to jest stan idealny, wątpię, żeby kiedykolwiek był możliwy.


Pierdolę, nie gram żadnej mapy!
Od dziś oceniam miniaturki.
Albo jeszcze lepiej, który mapmaker chce ode mnie 3pkt!? :mrgreen: No zgłaszać się!
Petrus, można mieć cierpliwość do czyichś wypowiedzi, ale Ty z uporem maniaka brniesz w debilizm. I jeszcze bronisz głupkowatych pomysłów. Z pewnością zrobiłbyś karierę w polityce :mrgreen:

No sorry, musiałem to napisać :roll:
 
Xeno 
xeno



Pomógł: 27 razy
Wiek: 29
Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 2202
Wysłany: 2016-11-28, 22:49   

Udziału nie brałem/ nie recenzowałem map w pierwszej edycji, ale z tego co widziałem poprzez śledzenie konkursu to wszystko szło gładko więc ja nie kumam co tu robi jakiś noname i usilnie próbuje wrzucić swoje zasady, które są z pośladów wzięte.

Jeszcze nikt nie stworzył idealnego systemu do niczego, by wszystkim pasowało. Trzeba wybrać mniejsze zło i pozostaw tę sprawę organizatorom no chyba że całkiem opinie na forum chcesz sobie obniżyć przy starcie.
 
 
heroes3 



Pomógł: 8 razy
Wiek: 38
Dołączył: 31 Maj 2015
Posty: 757
Wysłany: 2016-11-28, 22:54   

Xeno napisał/a:
Jeszcze nikt nie stworzył idealnego systemu do niczego, by wszystkim pasowało. Trzeba wybrać mniejsze zło i pozostaw tę sprawę organizatorom no chyba że całkiem opinie na forum chcesz sobie obniżyć przy starcie.

O to, tak jakbym czytał swój wczorajszy post! Idealnie nie było, ale system się sprawdził i przyniósł najmniej problemów.
Popieram Xeno.
 
Petrus Maximus 


Dołączył: 27 Lis 2016
Posty: 14
Wysłany: 2016-11-28, 23:34   

Wiem, że większość z Was tutaj to starzy wyjadacze. Nie spodziewałem się jednak takiego ataku.
Spokojnie, jeśli zaproponowane przeze mnie zmiany zostaną odrzucone nie będę płakał ;-)
Można wszystko zostawić tak jak jest. Ważne, żeby więcej genialnych mapek napłynęło, bo chyba o to nam wszystkim chodzi. Za pierwszym razem liczyłem na większe zainteresowanie i obstawiałem około 50 map konkursowych.
 
Ravciozo 
Wielki Wuadca



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 874
Skąd: Polska, Opole
Wysłany: 2016-11-29, 18:14   

Gdyby wszystkie 30-kilka trzymało poziom (a trzymało tak z 16-18), to i tak byłoby dużo. Myślę, że akurat na ilość, to nie ma co się obawiać, że będzie za mało. Tym bardziej, że niektórzy wrzucili swoją mapę i nic nie zrecenzowali (albo dajmy na to, jedną), więc raczej wszyscy boimy się o recenzje, nie o mapy ;]

And we'll all dance alone to the tune of your death...
 
olobambolo 



Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2014
Posty: 10
Wysłany: 2016-12-01, 13:39   

Ja najchętniej widziałbym zmianę w poziomie oceniania, z jednopłaszczyznowego systemu przeszedłbym na wielopłaszczyznowy. (Ktoś już kiedyś o tym wspominał)
Tzn, dzisiaj każdy z recenzentów wystawia jedną sumaryczną ocenę (gwiazdki od 1 do 5). Taki system moim zdaniem przyczynia się do mocnego uogólnienia ocenianych map i braku wyszczególnienia ich mocnych i słabych stron.
W obecnym systemie trafna recenzja opiera się wyłącznie na pisemnych opiniach innych użytkowników (o ile komuś chciało się napisać i wystawić rzetelną recenzję). Dzisiaj przeciętna mapa może mieć sumaryczną ocenę 4 gwiazdek, a mapa bardzo dobra może mieć ocenę 4,3. Wychodzi na to, że jednopłaszczyznowa ocena całkowicie się nie sprawdza, wprowadza w błąd innych graczy, zwłaszcza w przypadku np. wystawiania 4 gwiazdek na zachętę, za dobre chęci, itp. (a dużo jest takich przypadków)

Dlatego proponuję rozwinąć obecny system ocen na cztery osobne kategorie, z których każda z osobna będzie składową średniej oceny końcowej. Czyli z czterech osobnych kategorii będzie wyciągana średnia arytmetyczna, która stanie się bardziej miarodajną oceną końcową.

Jak bym widział te kategorie? (w 5 stopniowym systemie jak obecnie, 1 gwiazdka "nie warto tracić czasu", 5 gwiazdek to "mistrzostwo") Do każdej kategorii powinien być dostępny opis co powinno być brane pod uwagę przy wystawieniu oceny.

1. - Grywalność mapy (ocena poprawności i grywalności samej rozgrywki, balans strategiczny, zbalansowane umieszczenie obiektów, adekwatna moc potworów i artefaktów)
2. - Wykonanie mapy (techniczna ocena wykonania mapy, estetyka, poziom dopracowania i szczegółowości, wykorzystania przestrzeni i ciekawych niekonwencjonalnych rozwiązań, prawidłowe rozmieszczenie surowców, kopalń, artefaktów)
3. - Poprawność mapy (czy mapa zawiera błędy, zgodność poziomu trudności z deklarowanym)
4. - Fabuła i scenariusz (poziom rozbudowania scenariusza, spójność, język, zadania poboczne)


Przykład:

1. - Grywalność mapy ✪✪✪✩✩ (w mapę dobrze się gra, ale przeciwnicy są za słabi, przez to rozgrywka traci na wartości)
2. - Wykonanie mapy ✪✪✪✩✩ (mapa o przeciętnej estetyce, kilka niewykorzystanych dziur w mapie)
3. - Poprawność mapy ✪✪✪✪✪ (mapa bez błędów, którą można bez problemu ukończyć)
4. - Fabuła i scenariusz ✪✪✪✪✩ (ciekawa i całkiem rozbudowana fabuła, kilka zadań pobocznych, dobry język i niebanalna historia)

(Średnia ocena = 3, 75 gwiazdki na 5 możliwych)



Co do zasad prowadzenia konkursu, to nie wprowadzałbym większych zmian, co najwyżej skupiłbym się na udoskonaleniu obecnego systemu, który de facto się sprawdził.

Tak na marginesie, to fajnie by było, gdyby zostało utworzone takie eksperckie ciało recenzentów składające się z kilku doświadczonych mapmakerów, które dokonałoby ujednoliconego podsumowania TOP10 już po zakończeniu konkursu.
 
Petrus Maximus 


Dołączył: 27 Lis 2016
Posty: 14
Wysłany: 2016-12-01, 13:56   

olobambolo napisał/a:

Dlatego proponuję rozwinąć obecny system ocen na cztery osobne kategorie, z których każda z osobna będzie składową średniej oceny końcowej. Czyli z czterech osobnych kategorii będzie wyciągana średnia arytmetyczna, która stanie się bardziej miarodajną oceną końcową.


Nie obawiasz się, że taki system (bardziej rozbudowany od obecnego) może jeszcze bardziej zniechęcać do wystawiania recenzji?
 
olobambolo 



Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2014
Posty: 10
Wysłany: 2016-12-01, 14:05   

Petrus Maximus napisał/a:
olobambolo napisał/a:

Dlatego proponuję rozwinąć obecny system ocen na cztery osobne kategorie, z których każda z osobna będzie składową średniej oceny końcowej. Czyli z czterech osobnych kategorii będzie wyciągana średnia arytmetyczna, która stanie się bardziej miarodajną oceną końcową.


Nie obawiasz się, że taki system (bardziej rozbudowany od obecnego) może jeszcze bardziej zniechęcać do wystawiania recenzji?


Nie, ponieważ ktoś kto jest gotów wystawić pisemną recenzję ma w sobie wystarczająco dużo samozaparcia by tą recenzję napisać. Jest to krok w stronę osób, które z łatwością jednym kliknięciem mogą obecnie wypaczyć ocenę końcową. Przy rozbiciu tego na kategorie, trzeba będzie się już bardziej zastanowić nad wystawieniem poszczególnych ocen, (bo kliknąć trzeba będzie już 4 razy ;-) )
Natomiast sam system recenzji jest bardzo pomocny i powinien pełnić rolę uzupełniającą i uszczegóławiającą, a dzisiaj pełni rolę podstawową, ponieważ liczbą przyznanych gwiazdek nie można się sugerować w ogóle.
 
Begrezen 
ostatnia ostoja AW



Pomógł: 20 razy
Wiek: 100
Dołączył: 15 Mar 2014
Posty: 870
Skąd: z jaskini mbehemota
Wysłany: 2016-12-01, 15:55   

niby pomysł dobry, można by wyłapać te "mało wartościowe recenzje"(typu ktos nagania swoich znajomkow do dawania 5 gwiazdek, gdy mapa jest raczej słaba) ale przewiduję drastyczny spadek ilości recenzji :P chyba, że sama wiadomość o konkursie dotarłaby w jakiś sposób do większej ilości fanów..

https://cdn.discordapp.com/attachments/423457907317669898/642878021015044126/9LPPDD2GQOnd.gif
Członek Stowarzyszenia Pogromców Map i honorowy mapmaker IV stopnia.
 
Mikus 



Pomógł: 18 razy
Wiek: 31
Dołączył: 27 Sty 2011
Posty: 2897
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-12-01, 16:48   

Popieram jak najbardziej rozbudowany system oceniania, będzie to ciekawsze i na pewno bardziej miarodajne niż do tej pory. Wcześniej musiałem dawać te same oceny różnym mapom chociaż tak naprawdę spokojnie wybrałbym lepszą z nich.

Czemu władze tego świata robią ze mnie debila
Gówno w prasie, gówno w TV, gówno gównem zasila
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Strona 4 z 6
Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group