Akademia Wojny - forum

Hyde park - Zagadki

zlatan - 2010-09-29, 18:20
:
54 jajka.
Gandalf - 2010-09-29, 18:40
:
@zlatan: oczywiście prawidłowa odpowiedź. :-)
Lowcakur - 2010-09-29, 20:51
:
Kury lubia mnie, a wiec zniosa dla mnie 54 jaja
EDIT: Zlatan, wyprzedziles mnie.
yarzapp - 2010-10-03, 21:38
:
Hipoteza pierwsza: hipoteza druga jest fałszywa, a hipoteza trzecia jest prawdziwa.
Hipoteza druga: hipoteza czwarta jest prawdziwa, a hipoteza szósta jest fałszywa.
Hipoteza trzecia: hipoteza czwarta jest fałszywa, a hipoteza piąta jest prawdziwa.
Hipoteza czwarta: hipotezy druga i szósta są obydwie prawdziwe.
Hipoteza piąta: hipoteza pierwsza jest prawdziwa, a hipoteza druga jest fałszywa.
Hipoteza szósta: hipoteza czwarta jest fałszywa, a hipoteza piąta jest prawdziwa.

Co najmniej jedna z tych hipotez jest prawdziwa, które są fałszywe?
Maszkarra - 2010-10-04, 18:31
:
Cytat:
Co najmniej jedna z tych hipotez jest prawdziwa, które są fałszywe?


Banał, 2, 4 i 6.

Jest sobie Yarzapp, Maszkarra i Zlatan. Yarzapp mówi, że Maszkarra kłamie. Maszkarra mówi, że Zlatan kłamie. Zlatan mówi, że kłamią Yarzapp i Maszkarra. Kto mówi prawdę? :-D

@Down
Zagadka jest jak najbardziej poważna, spodziewam się też takich odpowiedzi.
Lowcakur - 2010-10-04, 19:00
:
Wszyscy mowia prawde :P
Gandalf - 2010-10-04, 19:07
:
Chyba Maszkarra mówi prawdę:P
EDIT: Dwie osoby wskazują na Maszkarrę jako kłamcę, ale zlatan jednocześnie mówi, że yarzapp jest kłamcą, więc ich wypowiedzi wykluczają się nawzajem (jedna i druga nie może być naraz prawdziwa). W przypadku, w którym yarzapp mówi prawdę, zlatan mówi prawdę, a on twierdzi, że yarzapp kłamie - sprzeczność. Gdy zlatan mówi prawdę, Maszkarra jest kłamcą, a yarzapp mówi prawdę i kłamie naraz - znów to samo:P
EDIT2: Zmieniłem uzasadnienie, bo ładniej mi brzmiało :lol: , lecz wynika z tego to samo. :-)
Maszkarra - 2010-10-04, 19:15
:
Gandalf napisał/a:
Chyba Maszkarra mówi prawdę:P
EDIT: Dwie osoby wskazują na Maszkarrę jako kłamcę, ale zlatan jednocześnie mówi, że yarzapp jest kłamcą, więc ich wypowiedzi wykluczają się nawzajem (jedna i druga nie może być naraz prawdziwa). W przypadku, w którym yarzapp mówi prawdę, Maszkarra kłamie, więc zlatan mówi prawdę (a on nazwał Maszkarrę kłamcą) - sprzeczność. Gdy zlatan mówi prawdę, Maszkarra zarazem jest prawdomównym i kłamcą - znowu sprzeczność. Koniec. ;-)


Rozwiązanie oczywiście poprawne. Ciekawe, czemu to Maszkarra został grzecznym chłopcem :roll:
zlatan - 2010-10-04, 19:19
:
Ja nigdy nie kłamię ;-)
Gandalf - 2010-10-04, 19:24
:
Teraz ja zarzucę jakąś zagadkę. :-) Jakie jest prawdopodobieństwo, że istnieją dwie osoby, które mają tyle samo przyjaciół?
Maszkarra - 2010-10-04, 19:57
:
Gandalf napisał/a:
Jakie jest prawdopodobieństwo, że istnieją dwie osoby, które mają tyle samo przyjaciół?


Czysto teoretycznie to 50%. Albo istnieją, albo nie. Matematycznie.. hm.. Jeśli żyłyby 2 osoby to byłoby w sam raz :-P
yarzapp - 2010-10-04, 23:55
:
Maszkarra napisał/a:
Banał, 2, 4 i 6.

A guzik, bo szósta jest prawdziwa :)

Gandalf napisał/a:
Teraz ja zarzucę jakąś zagadkę. :-) Jakie jest prawdopodobieństwo, że istnieją dwie osoby, które mają tyle samo przyjaciół?

Eeee, 100%?
Gandalf - 2010-10-04, 23:59
:
Cytat:
Czysto teoretycznie to 50%. Albo istnieją, albo nie. Matematycznie.. hm.. Jeśli żyłyby 2 osoby to byłoby w sam raz :-P
Żadne tam 50%. Może ktoś to rozwiąże, bo w sumie to nic trudnego...Krótko mówiąc - postaraj się bardziej. :-P Moja podpowiedź: dowód nie wprost.
EDIT: @yarzapp: dobrze. :-) Jak to możliwe, że nie zauważyłem wcześniej Twojego posta? Pewnie pisałem w tym samym czasie, co Ty, po wysłaniu od razu sobie poszedłem. ;-)
Maszkarra - 2010-10-05, 20:34
:
yarzapp napisał/a:
A guzik, bo szósta jest prawdziwa :)


Hm. Faktycznie. Niedopatrzenie z mojej strony ;-)
Gandalf - 2010-10-06, 17:44
:
Przypomniał mi się gupi żarcik-zagadka. Ogon kota ma dwa metry. Ile waży kilogram śledzi? :lol: Masa ludzi się na to nabierała. :-)
A teraz coś ambitniejszego (troszkę:P): proponuję Wam grę, w której jeśli powiecie (napiszecie:P) prawdziwe zdanie, dam Wam dwie dychy lub stówę.
1. Jakiego zdania możecie użyć, żebym musiał dać wam stówę?
2. Jak moglibyście wyłudzić ode mnie dowolną ilość kasy (np. milion), opierając się na tej grze?
PS Założenie jest takie, iż będę na tyle zdeterminowany, by nie doprowadzić do sprzeczności, że zgodzę się zapłacić :-P